Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) Farkı nedir?

ux ve ui arasındaki farklar

UX ve UI, genellikle aynı cümlede bahsedilen iki terimdir, ancak bu, birbirlerinin yerine geçebilecekleri anlamına gelmez. UX ve UI o kadar sık ​​karıştırılır ki, iş tanımının yanlışlıkla bir UI Tasarımcısının sorumluluklarını ana hatlarıyla belirttiği bir UX Tasarımcısı iş ilanıyla karşılaşabilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir.

UX ve UI farklı uygulamalar olsa da, birbirleriyle örtüşürler ve birbirlerini tamamlarlar. Bu nedenle, onları neyin farklı kıldığını ve harika bir ürün yaratmak için birlikte nasıl çalıştıklarını anlamak kafa karıştırıcı olabilir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI)

UX ve UI, müşterilerin kullanması keyifli ve sezgisel bir ürün, hizmet veya web tasarım oluşturmak için el ele çalışan iki disiplindir. Kullanıcı Arayüzü (UI), bir kullanıcının arayüz oluşturabileceği tüm öğelerin görünümü, hissi ve tasarımı dahil olmak üzere dijital bir ürünün estetik özellikleriyle ilgilidir. Bu arada, Kullanıcı Deneyimi (UX) daha büyük resim ve kavramsaldır. UX, bir kullanıcının ürününüzle etkileşime girme yolculuğunu, sorunlarını nasıl çözdüğünü ve kendilerini nasıl hissettirdiğini dikkate alır. Kullanıcı arayüzü olmayan UX, etrafını saran araba olmayan bir motor gibidir. Gitmek istediğiniz yere ulaşmak için ikisine de ihtiyacınız var. UX ve UI arasındaki farkı daha iyi anlamak için bir örnekle başlayalım: YouTube. YouTube ana sayfasına bir göz atın. Sayfadaki tüm görsel öğeler bir UI tasarımcısının eseridir. Bu, üstteki arama çubuğunu içerir,

Sayfanın görünümünü ve hissini oluşturan estetik seçimler ve bilgilerin sunulma şekli, kullanıcı arayüzü tarafından kapsanmaktadır. Ancak ilk etapta hangi bilgilerin görüntüleneceğini ve UI ile etkileşime geçtiğinizde ürünün nasıl çalıştığını düşündüğümüzde, UX alanına girmeye başlıyoruz. Tıkladığınız her YouTube videosunun yavaş yüklendiğini hayal edin. "Kedileri" aradığınızı ve hiçbir şeyin çıkmadığını hayal edin. Kullanıcı adına göre arama yapamadığınızı düşünün, bu yüzden en sevdiğiniz Lizzo şarkısının akustik yorumunu yapan kızı bulmanız zor.

Ux Nedir?

UX tasarımı, insan kullanıcılar ile ürünler, hizmetler veya web siteleri arasındaki etkileşimi iyileştirme sürecidir. Optimum kullanıcı deneyimleri oluşturmak için bir UX tasarımcısı, kullanıcılarla tamamen empati kurmak ve ihtiyaçlarını anlamak için araştırma, anketler ve kullanıcı testleri yürütür.

UI görsel olsa da, UX kavramsaldır ve bir kullanıcının bir sorunu çözme yolculuğunu geliştirmeye ve iyileştirmeye odaklanır. Bir UX tasarımcısı, bir kullanıcının etkileşiminin tüm yönlerinden sorumludur - bu, bir UX tasarımcısının yalnızca bir ürünün arkasındaki teknolojiden sorumlu olmadığı anlamına gelir. Müşteri hizmetleri ve diğer yönler dahil olmak üzere, bir kullanıcının bir şirketle hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak nasıl etkileşimde bulunduğundan sorumludurlar. Temel olarak, bir UX tasarımcısı şu soruyu yanıtlamalıdır: "Şirketimin ürünü kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını en iyi nasıl karşılayabilir?" Şimdi, bir UI tasarımcısının yapması gereken ne kaldı?

Ui Nedir?

Bir UI tasarımcısı, ürünün arayüzünün görünümünden ve verdiği histen sorumludur. Bu, renkleri, yazı tiplerini, boşlukları ve esas olarak bir arayüzde görsel olarak görebileceğiniz ve etkileşimde bulunabileceğiniz her şeyi içerir. UI, müşteri ihtiyaçlarına yönelik araştırmasını ve içgörüsünü işlevsel ve çekici bir arayüze dönüştürerek UX'in kaldığı yerden devam eder.

Hiç bir web sitesini ziyaret edip "Vay canına, bu şirket harika ve harika bir ürüne sahip, ancak beni satan web sitelerinin sezgisel ve şık düzeni oldu mu?" diye düşündünüz mü? Bu büyük ölçüde UI tasarımcılarından kaynaklanıyor. Artık UX ve UI'yi ayrı ayrı incelediğimize göre, birlikte nasıl çalıştıklarını görelim.

Ux ve Ui Birlikte Nasıl Çalışır?

Diyelim ki şirketiniz çalışan bir uygulama geliştirmek istiyor ve CEO'nuz bir UX tasarımcısı tutuyor. UX tasarımcısı, önce rakiplerin uygulamaları ve kullanıcılarınızın sorunlu noktaları hakkında araştırma yapacaktır. Bu bilgilerle, uygulamanın temel özelliklerine karar verecek ("kalp atış hızını ve kilometreyi izlemeli") ve bir site haritası ve ilk prototip oluşturmak için kullanıcı karakterlerini derinlemesine keşfedecek. Oradan, bir UX tasarımcısı test edecekleri, iyileştirecekleri ve örneklere dönüştürecekleri tel çerçeveler oluşturacak. Ardından, UX tasarımcısı araştırma yapacak ve ürünü pazar için geliştirecektir. Tüm aşamalar boyunca, UX tasarımcısı, ürünün yapısına ve değerine ve bu ürünün kullanıcının ihtiyaçlarını nasıl karşılayıp karşılamadığına odaklanır.

Geliştirmenin sonuna doğru, bir UI tasarımcısı, ekrandaki formlar, resimler, düğmeler, bağlantılar ve simgeler dahil olmak üzere uygulamanın görünümünün kontrolünü ele alacaktır. UX ve UI arasındaki temel fark hedefleridir: Bir UX tasarımcısı, kullanıcıların sorunlarını çözmek veya ihtiyaçlarını karşılamak için bir ürünü kullanma yolculuğunun tamamına odaklanır. Bu, onları motive edebilecek veya hayal kırıklığına uğratabilecek her şeyi, ürünü neden sevip sevmediklerini ve keyifli bir deneyim için ürünün içermesi gerekenleri içerir. Bir UI tasarımcısına bu kısıtlamalar verilir - uygulamanın neleri içermesi ve hariç tutması gerektiği ve nasıl çalışacağı söylenir. Bu kısıtlamaları bir kılavuz olarak kullanarak, kullanımı kolay bir arayüz tasarlıyor ve kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını ekranda gerçekleştiriyor. Hem UX hem de UI olmadan istisnai bir ürün yaratamazsınız. Bir UX tasarımcısı olmadan, YouTube güzel ve çekici görünse de tamamen kullanılamaz hale gelirdi. Ayrıca, bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı olmadan, YouTube teoride harika bir fikir olurdu, ancak ekranda gezinmek zor ve kafa karıştırıcı olurdu.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp