Web Sitesine Google Adsense Reklamları İle Para Kazanmak

google adsense ekleyerek para kazanmak

BulutPress, farklı konumlara farklı modüller ekleyebileceğiniz bir web tasarım platformudur. Web sitesine ekleyebileceğiniz konumlardan bir tanesi de serbest modül diye tabir ettiğimiz, herhangi bir javascript, html veya css kodu ekleyebileceğiniz özel bir modül türüdür.

Tıpkı sohbet programı, döviz kurları, hava durumu, sosyal medya canlı akışları v.b. kod ekleyebileceğiniz gibi, google adsense hesabınızda oluşturduğunuz reklam kodlarını da serbest modül ile web sayfanızın dilediğiniz konumuna ekleyebilir ve dilediğiniz kadar sayfada, hatta isterseniz tüm sayfalarda otomatik olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, serbest modülden faydalanmak için mutlaka bayi hesabınızın olması gerektiğidir. Bayi hesabı olmayan normal kullanıcılar serbest modüle erişim yetkisine sahip değildir.

Eğer bayimiz iseniz, tıpkı esnek modül, form modülü, resim galeri modülü gibi diğer modülleri ekler gibi, serbest modülünüzü oluşturun, içine kodlarınızı ekleyin ve reklamlarınız yayına başlasın.

Google Adsense En İyi Kazanç Rehberi

Çoğu web yayıncısı, birincil para kazanma aracı olarak Google AdSense'i kullanıyor. Geçmişte web yayıncıları için AdSense'in en iyi uygulamalarını ele almıştık, ancak politikalar o zamandan beri değişti ve Google son güncellemelerde birçok öneri yayınladı.

Önce Mobil Düşünün

Kullanıcıların çoğu, ilk 3 saniye içinde yüklenmezse web sayfasını terk eder. Dahası, masaüstüne kıyasla artık daha fazla arama mobil cihazdan geliyor. Bu, yayıncıların artık hızlı yüklenen mobil sitelerin önemini görmezden gelemeyecekleri anlamına gelir.

Masaüstü ve mobil cihazlara farklı davranın ve masaüstü için işe yarayan şeyin mobil cihazlar için işe yaramayacağını dikkate alan bir içerik ve reklam stratejisi oluşturmak için zaman ayırın.

Çoğu kullanıcı, yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse bir siteyi terk ettiğinden, mobil sitenizi önce hız ve daha sonra diğer hedefler için optimize edin.

Farklı ekran boyutlarına otomatik olarak uyum sağlayan duyarlı reklam birimlerini kullanın.

İçeriği reklam birimlerinden en az 150 piksel mesafede tutarak ayırın, bu, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve yanlışlıkla tıklama olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Yapabildiğiniz her yerde 320 × 100 320 × 50 birimini kullanın, daha büyük birim daha küçük reklamları da barındıracak ve böylece reklam rekabetini artıracaktır.

Reklam Kalitesini Artıran Unsurlar

Sayfanızı ayrım gözetmeksizin reklamlarla kaplamayın, kullanıcılarınıza iyi bir içerik deneyimi sağlamaya odaklanın ve reklam stratejinizi bu fikir etrafında oluşturun.

Daha fazla tıklama alma umuduyla aldatıcı veya yanıltıcı reklam düzenleri kullanmayın, reklamlar ve içerik arasındaki sınır net değilse hesabınız askıya alınmakla yükümlüdür.

Kendi reklamlarınıza tıklamayın. Bu hiç akıllıca olmaz

Google Analytics'i kullanarak trafiğinizin ve kaynaklarınızın kalitesini izleyin, olağandışı trafik düzenleri fark ederseniz, buna neyin sebep olduğunu anlamaya ve çözmeye çalışın. AdSense panonuzdaki Reklamlarım altındaki yeni Reklam bakiyesi alt sekmesine göz atın, Bu yeni özellik, kullanıcılarınıza gösterdiğiniz reklam sayısını azaltmanıza olanak tanır - yalnızca en iyi performans gösteren reklamları sunar, bu nedenle kullanıcı deneyimini ve kullanıcı etkileşimini olumlu yönde etkiler.

İçerik Stratejisini Geliştirme

Paragrafları 7 cümleyle kısıtlayarak, genişliğinizi 700 ila 800 piksel arasında tutarak ve içeriğinizi üstbilgiler ve alt başlıklarla düzenleyerek okunabilirliği artırın.

Zaman içinde değerini kaybetmeyen derinlemesine içerik varlıkları üreterek yaprak dökmeyen içerikler oluşturun. Trend olan konuları kapsamak size anında geri dönüş sağlayabilirken, zaman içinde organik (okuma: sürdürülebilir) trafiğinizi alacak daha önemli içeriktir.

Tutarlı olun: Kaliteli içerik yayınlayan web siteleri, arama sonuçlarında sıklıkla ayak uydurur, aynı zamanda hedef kitlesini daha iyi geliştirir. Web siteniz için bir yayın takvimi oluşturun ve buna bağlı kalın.

İnsanlar her gün yalnızca YouTube'da milyarlarca saatlik video izliyor; bu, kullanıcıya daha az bilişsel talep veren bir içerik deneyimi biçimidir. İnsanların web sitenizde geçirdiği zamanı artırmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için içerik stratejinize video dahil edin.

İçerik Grupları ve Açılış Sayfası raporlarına erişmek için AdSense ve Analytics hesaplarınızı bağlayın. Bunlar, hedef kitlenizle en iyi şekilde çalışan temaları ve en sık yer aldıkları sayfaları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ortalama bir kullanıcınız (ilgi alanları, beğeniler ve beğenmedikleri şeyler) hakkında makul varsayımlar oluşturmak için yukarıdaki iki rapordaki bilgileri ve analiz raporunuzdaki Demografi ve İlgi Alanları sekmesini kullanın ve ardından bu öğrenmeleri içerik takviminize dahil edin.

Google Adsense Hakkında Kapsamlı Bir Kılavuz

Bu son derece rekabetçi pazarda, herhangi bir markanın çevrimiçi varlığını sürdürmesi çok önemlidir. Bu, müşteri kazanmak, elde tutmak ve nihayetinde Satışları ve Geliri artırmak için gereklidir. Bu nedenle, doğru Pazarlama Stratejisine sahip olmak, markanızı oluştururken çok önemlidir. Çevrimiçi Reklamcılık, Dijital Pazarlamanın önemli bir bölümünü oluşturur ve Web Sitesi Gelirini artırmanın ana bileşenlerinden biridir. Reklamları daha özel bir şekilde sunmaya yardımcı olmak için geliştirilmiş bir dizi Reklam Teknolojisi vardır, ancak Google AdSense, markaların getirilerini ve kârlarını en üst düzeye çıkarmak için kullandıkları en yaygın Reklam Platformlarından biridir. Peki, Google AdSense nedir ve işletmenizin daha fazla Satış elde etmesine nasıl yardımcı olabilir?

2003 yılında piyasaya sürülen Google AdSense, şu anda her büyüklükteki işletmenin trafiklerinden para kazanmak ve Satışları artırmak için kullandığı en popüler Reklamcılık Platformudur. Google AdSense, harika bir kullanıcı deneyimi sunmak için gelişmiş teknikler kullanır. Bu makale sizi Google AdSense'e ve onun derinliklerine götürecektir.

İçindekiler

 • Google AdSense nedir?
 • Google AdSense'in Faydaları
 • Google AdSense'in Çalışması
 • Google AdSense size ne kadar ödüyor?
 • Google AdSense İle Nasıl Para Kazanılır?
  • İçerik kraldır
  • Olumlu Bir Kullanıcı Deneyimi Sunun
  • Çevrimiçi Varlığınızı Artırın
  • Reklam Yerleşimi
  • AdSense Hesabınızı Google Analytics ile entegre edin
  • Google'ın Yönergelerini Kesin Bir Şekilde Uygulayın
 • Çözüm

Google Adsense Nedir?

Google AdSense, Çevrimiçi Reklamcılık yoluyla para kazanmanızı kolaylaştıran bir Reklam Platformu ve Google'ın Reklam Ağı'nın bir parçasıdır. Google AdSense'i kullanarak Reklamcılıkla ilgilenen işletmelerle ilişkiler kurabilirsiniz. Reklamlarını Web Sitenizde veya YouTube Kanalınızda daha fazla barındırarak gelir elde edebilirsiniz.

Yayıncılar, Web Sitesi Sahipleri veya YouTube İçerik Oluşturucuları, Web Sitelerinde veya Kanallarında Reklam Alanını Google AdSense aracılığıyla sorunsuz bir şekilde satabilir. İçeriğinize ve trafiğinize göre kitleniz için en alakalı Reklamları seçecek ve Web Sitenizdeki Reklam Alanını dolduracaktır. Basitçe söylemek gerekirse, AdSense, Çevrimiçi Reklamcılık yoluyla Dijital İçeriğinizden para kazanmanız için doğru araçları sağlar. Reklamverenler ise ürünlerini doğrudan Google ile pazarlamak için para öderler.

Doğru yaparsanız, Google Ads size neredeyse anında sonuç verebilir. Ancak kazancınız, Web Sitesi Trafiğinize ve hedeflenen anahtar kelimelerin Tıklama Başına Maliyetine bağlı olarak değişecektir.

Google Adsense'in Faydaları

Google AdSense, Reklam Alanını web siteniz için en alakalı ve uygun Reklamlarla doldurmanızı kolaylaştıran özelliklerle doludur. AdSense ile elde edebileceğiniz avantajlara bir göz atın.

 • Google AdSense, çok sayıda Yayıncı ve Reklamverene ev sahipliği yapmaktadır. Bugün itibarıyla internetteki en az 40 milyon web sitesi AdSense kullanıyor.
 • AdSense, Metin Reklamlar, Resimler, HTML Reklamlar, Video Reklamlar ve Mobil Uyumlu Reklamlar dahil olmak üzere çok çeşitli Reklam biçimlerini destekler.
 • Raporlama yetenekleri sayesinde, hem kazançlarınızı hem de performansınızı temel katılım ölçütlerinde görselleştirmek için Performans Raporları oluşturabilirsiniz.
 • Hem reklamverenler hem de yayıncılar için içeriklerinin reklamını yapmaları ve içeriklerinden para kazanmaları için şeffaf ve güvenli bir platform sunar.
 • Ayrıca, bir Metin Reklamın görünümünü ve tarzını web sitenizin temasına uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.
 • AdSense, AdSense Hesabınızın performansını artırmanıza ve daha akıllı kararlar almanıza yardımcı olmak için A/B Testlerinin yanı sıra size kişiselleştirilmiş öneriler sunar.
 • Google AdSense, Web Sitenizde veya Kanalınızda ne tür Reklamların gösterileceği konusunda tam kontrol sağlar. Görüntülenmesini istemediğiniz belirli Reklam türlerini engelleme esnekliğine sahip olursunuz.

Google Adsense'in Çalışma Şekli

AdSense'in çalışması oldukça basittir. Yayıncıların, web sitesi sahiplerinin veya YouTube İçerik Oluşturucularının, AdSense'e kaydolmaları ve Web Sitelerini veya Kanallarını Google tarafından onaylatmaları yeterlidir. Onay almak için Web Sitenizin veya Kanalınızın AdSense Program Politikalarına uyması gerekir. Onaylandıktan sonra, doğrudan web sitenize küçük bir kod eklemeniz gerekir ve AdSense, web sitenizdeki Reklam Alanını otomatik olarak en alakalı Reklamlarla doldurur.

Google, tescilli algoritmaları ile web sitenizin içeriğine, kullanıcıların arama geçmişine ve web sitenizin Kalite Puanına göre alakalı Reklamları seçer ve görüntüler. AdSense, Tıklama Başına Maliyet Gelir Paylaşımı modelini izler ve size, Reklamların aldığı tıklama sayısına ve Reklamverenler tarafından belirlenen Tıklama Başına Maliyete göre ödeme yapılır. TBM, Web Sitenizde, Kanalınızda veya Blogunuzda yayınlanan Reklama tek bir tıklama karşılığında aldığınız tutardır.

Google, tıklama sahtekarlığını önlemek için çok doğru ve karmaşık bir sisteme sahiptir. Web sitenizdeki yapay tıklamaları veya herhangi bir şüpheli etkinliği belirleme konusunda oldukça yeteneklidir, hatta tıklamaların kalitesine bağlı olarak web sitenizi askıya alabilir.

Google AdSense, tam bir aylık süre için kazancınızı hesaplar. Gelirinizi analiz etmek, yapay gösterimleri belirlemek ve ardından ödemenizi tamamlamak birkaç hafta sürer. Genel bir kural olarak, bu değerlendirme bir sonraki ayın 20'sinde veya öncesinde tamamlanır. Google AdSense ödemeleri her ayın son haftasında gönderilir.

Google Adsense Ne Kadar Öder?

Bahsedildiği gibi, AdSense, Tıklama Başına Maliyet Gelir Paylaşımı modelini izler ve Reklamverenleri her tıklama için ücretlendirir. TBM (Tıklama Başına Maliyet), birisi Reklamlarını her tıkladığında Reklamverenlerin ödeyeceği tutarı belirler. Yayıncılar, TBM tutarının %68'ini alır.

Miktar büyük ölçüde rekabete, hedeflenen anahtar kelimeye ve TBM'ye bağlıdır. Her niş için farklı anahtar kelimeler vardır ve her anahtar kelimenin farklı bir TBM'si vardır. Her tıklama için komisyon, 0,20 TL ile 15 TL arasında değişebilir. Ancak pratikte, nişlerin çoğu yayıncılara tıklama başına 3 TL'den daha az getiriyor. Kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 • Web siteniz için ortalama Tıklama Başına Maliyeti yüksek olan bir niş seçin. Türkiye'deki en pahalı 3 niş Sigorta, Çevrimiçi Eğitim ve Sağlıktır.
 • Konunuz için ortalama Tıklama Başına Maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri seçin. Yüksek TBM, Arama Hacmi ve Rekabet Düzeyi ile ilgili arama terimlerini seçin.

Google Adsense ile Nasıl Para Kazanılır?

Önceki bölümde tartışıldığı gibi, TBM ve web sitenizin trafiği kazançlarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, maksimum gösterim elde etmek için doğru Reklam Stratejisini takip etmek önemlidir. İşte daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilecek birkaç yönerge.

 • İçerik kraldır
 • Olumlu Bir Kullanıcı Deneyimi Sunun
 • Çevrimiçi Varlığınızı Artırın
 • Reklam Yerleşimi
 • AdSense Hesabınızı Google Analytics ile entegre edin
 • Google'ın Yönergelerini Kesin Bir Şekilde Uygulayın

İçerik Kraldır

İyi içerik kendini satar. Web sitenizde orijinal, bilgilendirici ve odaklanmış içerik yayınlamaya çalışın. Bu, web sitenizin SERP'de (Arama Motoru Sonuç Sayfası) üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak ve ayrıca Reklamverenlerin Reklamları web sitenizle eşleştirmesini kolaylaştıracaktır.

Olumlu Bir Kullanıcı Deneyimi Sunun

İçeriğiniz ne kadar iyi veya bilgilendirici olursa olsun, web siteniz harika bir müşteri deneyimi sunmuyorsa, kullanıcılar hemen siteden ayrılacaktır. Görsel olarak çekici, kullanımı kolay ve etkileşimli bir Kullanıcı Arayüzü, kullanıcılarınızın gözünde sitenizi diğer sitelerden farklılaştırabilir.

Çevrimiçi Varlığınızı Artırın

Bu son derece rekabetçi dünya da, çevrimiçi varlığınızı sürdürmek ve geliştirmek çok önemlidir. Sitenizi ziyaret eden kişiler bir süre kalıp sitenizi gezerlerse kazancınız artacaktır. Sosyal Medya, web sitenize gelen trafiği artırmak için ücretsiz ve harika bir platformdur.

Reklam Yerleşimi

Her yere Reklam yerleştirerek web sayfanızı hantal hale getirmeyin, okunabilirlik ve kullanıcı deneyimi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Sonuçta, web sitenizi ziyaret eden insanlar, sorularını yanıtlayan bilgilendirici bir şeyler okumak/izlemek istiyorlar. Ancak, Reklamverenlerinizi memnun etmek için her zaman 1 veya 2 Reklamı göz önünde bulundurarak görüntüleyebilirsiniz. Bu, Reklamverenlerin sorununu sayfanızı ele geçirmeden çözer. Ayrıca, zaman içinde Reklam Yerleşimi ile denemeler yapmanız her zaman teşvik edilir.

Adsense Hesabınızı Google Analytics ile Entegre Edin

Google Analytics, yürüttükleri pazarlama kampanyaları hakkında önemli içgörüler elde etmek için Pazarlamacılar ve Reklamverenler tarafından yaygın olarak kullanılan güçlü bir araçtır. AdSense'i Google Analytics ile entegre ederek sitenizin ziyaretçilerini daha iyi anlayabilirsiniz. Reklam performansınızı ve kullanıcı deneyiminizi daha da iyileştirmek için doğru stratejiyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Google Yönergelerini Sıkı Bir Şekilde Uygulayın

Bahsedildiği gibi, Google'ın web sitenizdeki herhangi bir şüpheli etkinliği tespit etmek için çok doğru ve karmaşık bir sistemi vardır. Google, nefret söylemi yayınlamayı, sahte ürünlerin reklamını yapmayı, tıklama sahtekarlıklarını gerçekleştirmeyi, telif hakkıyla korunan içerik yayınlamayı ve çok daha fazlasını önlemek için bir dizi yönerge yayınladı. AdSense Politikaları ihlal edilirse Google, AdSense Hesabınızı devre dışı bırakabilir.

Bu ipuçları kesinlikle pazarlama stratejinizi geliştirmenize ve Google AdSense kazancınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Çözüm

Google AdSense şu anda en popüler Reklamcılık Platformudur ve web sitenizde Reklam barındırarak oldukça iyi para kazanabilirsiniz. Hakkında çok şey bildiğiniz bir konuda bir Web Sitesi, Blog veya YouTube Kanalı oluşturmak her zaman mantıklıdır. Tutkulu olduğunuz bir konuda kaliteli içerik üretmekten keyif alacaksınız.

Bu makale sizi Google AdSense ile tanıştırdı ve çeşitli yönlerden geçirmenizi sağladı. AdSense'in nasıl çalıştığını ve size ne kadar ödediğini anladınız. Makale, AdSense ile daha fazla para kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı en iyi ipuçlarıyla sona erdi. Google Reklamları ile Facebook Reklamlarının nasıl oluşturulacağını öğrendiniz.