Satışları Artırmak İçin Sosyal Kanıttan Faydalanmak

sosyal kanıtla satışları artırmak

E-ticaret işletmelerinin, web sitelerine ve diğer pazarlama kanallarına sosyal kanıt veya müşteri desteği serpiştirmeleri halinde satışlarını artırmaları kaçınılmazdır. Yerinde uygulanmış bir sosyal kanıt, diğer taktiklerin yanı sıra ürün sayfalarına müşteri ve çalışan incelemeleri eklemek gibi görünebilir. Sosyal kanıttan yararlanabilecek diğer kanallar arasında sosyal medya sayfanız ve müşteriye yönelik e-postalar bulunur. Bundan faydalanmak, için nelere dikkat etmelisiniz?

İster güzel bir ürün görseli, ister cazip bir indirim olsun, müşteri yolculuğundaki her adımda müşteriyi satın alma yönünde etkileyen bir unsur olmalıdır. Ve bu müşteriler bir kez müşteri haline geldiğinde, onları bu etki alanının bir parçası haline getirebilirsiniz.

E-ticaret deneyiminin bir parçası olarak, bir kişinin diğerinin eylemini kopyaladığı bir uygunluk türü olan sosyal kanıtı kullanmak, satışları artırmak için etkili bir strateji olabilir. Bir sosyal kanıt stratejisi, esasen etkileyici pazarlamadır, ancak odak noktası gerçek müşterilerdir.

Five9 tarafından yapılan bir ankete göre, tüketicilerin %77'si, arkadaşlarından veya meslektaşlarından gelen güçlü marka sadakati nedeniyle bir şirketle iş yapmayı tercih ediyor. Bunu, ünlülerin desteğine dayalı olarak iş yapacak olanların yalnızca %30'uyla karşılaştırdığınızda, akranların sahip olduğu gücü görebilirsiniz.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Ugc'yi E-Ticaret Sitenizde Sosyal Kanıt Olarak Aslında Nasıl Kullanabilirsiniz?

Şans eseri, çevrimiçi perakendeciler için pek çok sosyal kanıt içeriği ya zaten ellerindedir ya da kolayca erişilebilir durumdadır. Perakendecilerin satışları artırmak için sosyal kanıttan yararlanabileceği birkaç yolu keşfedelim.

Ürün incelemeleri

Perakendeciler, ürün incelemelerini toplamak için çok zaman harcarlar ve bunun iyi bir nedeni vardır. Tüketicilerin yüzde altmış beşi genellikle bir satın alma işlemi yapmadan önce ürün incelemelerine başvurur. İncelemeleri toplarsanız ve insanlar onları kontrol ederse, neden bunları kendi avantajınıza kullanmıyorsunuz?

Tipik ürün incelemesi genellikle üç ana unsurdan oluşur: derecelendirme, yazılı referans ve resim veya video gibi kullanıcı tarafından oluşturulan bir medya parçası. Bir satıcı olarak, farklı kategorilerde en yüksek puan alan ürünleri sergilemek ve ürün sayfalarında, sosyal medya gönderilerinde, ücretli arama reklamlarında ve e-posta pazarlamanızda müşteri fiyat teklifleri sağlamak için bu ögelerin birini veya tümünü kullanabilirsiniz.

Nine West perakendecisinin ürün sayfasına bakın. Kullanıcıların, olumlu oylamaya benzer şekilde, incelemenin faydalı olup olmadığına oy vermesine olanak tanıyan bir ürün inceleme bölümü sunar. Ayrıca, ürünleri inceleyen müşterilerin tarihini, adını ve bazı durumlarda yerini de gösterir. Bu, incelemeleri çok daha kişisel ve ilişkilendirilebilir hale getirir.

Forever 21, ana ürün görselinin hemen altına "Neden Bunu Seçtiniz?" adlı bir bölüm ekleyerek tipik ürün incelemesini zenginleştirir. Bazı durumlarda, "Gerçekten şirin görünüyor" gibi yanıtlar sıradandır. Diğerleri için "Bunu zaten gri olarak aldım ve çok beğendim" gibi yanıtlar göreceksiniz. Siyah olması gerekiyordu.”

Bir ürün onayı için bu nasıl? Ürün sayfasını aşağı kaydırdığınızda, ürün incelemelerinin tamamını bulacaksınız.

Web Sitesi Soru-Cevap bölümleri

Ürün sayfalarındaki Soru-Cevap bölümlerinin popülaritesi arttı ve artık bazı büyük çevrimiçi pazarlarda bulunabilir.

Şahsen, soru-cevap bölümünü satın alma kararımı vermemde faydalı buluyorum. Soruları yanıtlayan yabancılar olsalar da, onlara güvenme eğilimindeyim. Bu bölümlerin sevdiğim bir yanı, genellikle bir ayakkabı topuğunun çevresi veya bir ürünün diğeriyle uyumluluğu gibi daha spesifik soruları ele almalarıdır.

Bunu çalışırken görmek için Sole Society ürün sayfalarının Soru-Cevap bölümünü ürün inceleme bölümleriyle nasıl birleştirdiğine bakın.

Çalışan seçimleri

Bir mağaza çalışanı bir ürün lehinde veya aleyhinde tavsiyede bulunduğunda, müşteriler genellikle dinler.

Web sitenizde çalışan önerileri sunmanın yollarını bularak bu çalışan ikna gücünden yararlanın. Bu, çalışan tarafından seçilen hediye rehberleri, sezonun favori ürünleri veya sadece bir çalışanın haftanın lezzeti şeklinde olabilir.

Muhtemelen çalışandan hızlı bir alıntı eklemek mantıklıdır ve çalışanın adını ve yerini söyleyerek daha fazla insancıllaştırmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Kanıtı Diğer Kanallarda Kullanmak

Sosyal medya ve e-posta gibi diğer pazarlama kanallarınızdaki sosyal kanıtın gücünü unutmayın.

Eposta pazarlama

E-posta ile pazarlama programınızla ilgili olarak, ürün incelemeleri, ister standart bir promosyon mesajı, ister alışveriş sepetini terk etme mesajı gibi hedeflenmiş gönderim olsun, hemen hemen her tür mesajda kullanılabilir.

Ayrıca özel "müşterilerin favorisi", "en yüksek puanlı" ve "çalışanların favorisi" e-postaları da oluşturabilirsiniz; hatta bu ürünleri içeren ikincil içerik bölümleri de ekleyebilirsiniz.

Sosyal medya

Sosyal medya bir sosyal kanıt altın madeni. Ne de olsa burası, müşterilerin markanızla etkileşime girdiği ve hikayelerini herkesin görmesi için paylaştığı yerdir.

Müşteri tekliflerini yayınlamak, en çok oy alan ürünleri öne çıkarmak, müşteri gönderilerine yanıt vermek ve özel hashtag'ler kullanmak, yalnızca bir ürünü sergilemenin değil, aynı zamanda hedef kitlenizden konuşma ve geri bildirim almanın birkaç yoludur.

Sosyal ve web'i birleştirmek

UGC ile çevrimiçi vitrininizi yani web tasarım arayüzünü birleştirmenin yollarını bulun. Munchkin'in ürün sayfalarında "Munchkin Moments" adlı bir ana bölümü vardır. Bu fotoğraflar, kullanıcılar tarafından gönderilir ve ürünleri kullanan gerçek bir müşteriyi (veya bu durumda çocuğunu) gösterir. Sosyal ve web'i birbirine bağlamak, ürün sayfasını başka bir düzeye taşır.

İnfluencers

Etkileyicileri pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanıyorsanız, onları web sitenize ve e-postalarınıza dahil etmenin yollarını bulun. Örneğin, etkileyicilerin seçtiği ürünleri sergileyen bir e-posta oluşturabilirsiniz. Vitrininizde, ürünün influencer onaylı olduğunu gösterebilirsiniz. Tüm taraflara fayda sağlayan içerik üzerinde etkileyicilerle çalışmanın yollarını bulun.

Satışları Artırmak İçin En İyi Dostunuz Sosyal Kanıttır. Sosyal kanıt, müşterileri olumlu yönde etkileyebilir ve satışları artırabilir. Bu tür içeriği bulabileceğiniz alanları arayın ve alışveriş yapanları etkilemek için bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi belirleyin.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp