Satış Deneyimi Nasıl Elde Edilir?

satış deneyimi becerileri salesman

Bir iş görüşmesine gitmek ve aslında bir iş teklifi almak, özellikle satışta bazen uzun ve meşakkatli bir süreç olabilir.

Hedeflediğiniz işte örneğin web tasarım sektörüde ister yeni olun, ister yalnızca profesyonel gelişim arıyor olun, bu makale, neyin satış deneyimi sayıldığını, satış becerilerini nasıl geliştirebileceğinizi ve daha önce herhangi bir deneyime sahip olmadan bir satış işine nasıl girebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Deneyime Sahip Olmadan Satış İşine Nasıl Girebilirsiniz?

Pek çok şey satış deneyimi olarak sayılır, ancak hepsinde müşterilerle etkileşim ve iletişim kurmak için zaman harcamış olmanız ve onlara sunduğunuz şeyi satın aldıktan sonra hayatlarının daha iyi olacağını gösterdiğiniz için onları bir satın alma işlemi yapmaya ikna etmeniz konusunda ortak bir nokta vardır.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz: Çocukken bir limonata tezgahınız varsa, satış deneyiminiz vardır. Yerleşik bir iş değildi, ama müşterilerinizi limonatanızı almaya ikna ettiniz çünkü onlara limonatanın onları, sizin limonatanızı almadan önce olduklarından daha mutlu ve tatmin edici yapacağını gösterdiniz.

Beş yaşındayken bir limonata standına sahip olmak bir özgeçmişi pek tutmazken, zaten aşina olabileceğiniz bazı geleneksel satış deneyimleri, bir perakende mağazasında kasiyer olarak çalışmak veya bir fast-food zincirinde yerel bir şirkette hesap yöneticisi olarak çalışmaktır.

Hâlâ herhangi bir satış deneyiminiz yokmuş gibi hissediyorsanız, nasıl edinebileceğinizi açıklayacağız.

Satış deneyimi nasıl elde edilir sorusunun en net yanıtı, satış odaklı bir iş bulmaktır. Ancak, bu her zaman en kolay seçenek değildir. Aşağıda, satış deneyimi kazanmanın ve profesyonel becerilerinizi geliştirmeye başlamanın bazı ek yollarını ele alacağız.

Sıfırdan Başlamak Konusunda Rahat Olun.

Bazı insanlar doğuştan satıcı ve girişimcidir, bu nedenle anlaşmaları bitirmek için gerekli becerileri, karizmayı ve iletişim becerilerini edinmek onlar için kolaydır. Karşı teknede olduğunuzu fark edebilirsiniz; başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız becerileri geliştirmenin biraz zaman alacağını düşünüyor olabilirsiniz.

Bu göz önüne alındığında, yeni bir sektöre girerken dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri, en baştan başlamakta sorun olmadığıdır. Söylendiği gibi, herkes bir yerden başlamak zorundadır.

Bir Satış Kitabı Okuyun.

Tavsiyelerini ve bilgilerini dünyayla paylaşmaya istekli ve hazır birçok deneyimli satış uzmanı var. Birçoğu, stratejileri açıkladıkları ve nasıl başarılı bir satış profesyoneli olunacağını tavsiye ettikleri satışla ilgili kitaplar yazdı.

Bu kitaplar, gelen veya kapı satışı gibi belirli satış türlerinin yanı sıra anlaşmaları tamamlama psikolojisi veya etkinizi nasıl oluşturacağınız gibi daha genel satış konuları etrafında toplanabilir.

Bir Satış Kursu veya Eğitim Programı Alın.

İmkanınız varsa, bir satış kursuna, web seminerine veya sürükleyici eğitim programına kaydolmak, bir satış işi bulmadan önce satış deneyimi kazanmanın harika bir yoludur.

Satışa benzer durumlarda deneyim kazanmak için satışın kritik temellerini öğrenecek ve rol yapma gibi farklı faaliyetlerde bulunacaksınız. Gerçek müşterilerle çalışmadığınız için hata yapma, onlardan öğrenme ve sizi müşterilerle gelecekteki birebir görüşmelerinize hazırlayacak eyleme geçirilebilir beceriler geliştirme konusunda daha fazla fırsatınız olur.

Bu fırsatlar ayrıca, ağ oluşturma ve gelecekte bir işe girme açısından yardımcı olabilecek profesyonel bağlantılar kurmanıza da olanak tanır.

Bir Satış İşi Alın.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bir satış işi bulmak, “Satış deneyimini nasıl elde ederim?” Sorusuna verilecek en açık yanıttır. Gerçek hayattaki müşterilerle etkileşim kuracağınız, konuşmalarınızdan öğreneceğiniz ve kendinizi nasıl daha iyi satacağınızı öğreneceğiniz için aradığınızı elde etmenin kesin bir yolu.

Büyük bir kurumsal şirkette hemen bir satış işi bulmanız gerekmediğini not etmek önemlidir. Müşterilerle nasıl etkileşim kuracağınızı ve daha iyi bir iletişim kuracağınızı öğrendiğiniz bir perakende satış pozisyonunda daha küçük başlayabilir ve deneyim ve beceriler kazandıkça yavaş yavaş farklı pozisyonlara yükselebilirsiniz.

B2B Satış Deneyimi Nasıl Elde Edilir?

İşletmeler arası (B2B) satışlar, bir işletmeden bireysel bir tüketiciye (B2C satışları) yerine iki şirket arasındaki işlemleri içerir.

B2C pozisyonları sizi hazırlayabilir ve nasıl satış yapacağınızı öğretebilirken, B2B satışları çok daha karmaşıktır. Daha yüksek fiyat noktalarını, daha uzun bir satış döngüsünü ve kasada bekleyen tek bir müşteri yerine ikna etmeniz gereken daha ilgili paydaşları içerirler. Bu göz önüne alındığında, B2B satış deneyimi kazanmanın en iyi yollarından biri, B2B satış sürecine dahil olmaktır.

Böyle bir pozisyona öylece atlamak kolay olmayabilir, bu nedenle herhangi bir satış pozisyonunda başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz temel becerileri geliştirerek başlayabilir ve B2B satışa kadar yolunuzu açabilirsiniz.

Profesyonel bir ağ geliştirdiyseniz, gözlemleyebilmeniz, sorular sorabilmeniz ve uygulamalı deneyim kazanabilmeniz için satış döngülerinden birinde onları gölgelemenize izin verip vermediklerini B2B satışlarındaki bağlantılara sormayı düşünebilirsiniz.

Satış Deneyimi Becerileri

Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, her satış elemanının sahip olması gereken kritik beceriler vardır. Aşağıda bunların üzerinden geçelim.

  • Aktif dinleme: Müşteri adaylarınıza kritik sorular sormak ve onları dikkatle dinlemek, böylece yalnızca yüzeysel olarak değil, daha derin bir düzeyde de acı noktalarını ve zorluklarını ortaya çıkarabilmeniz son derece önemlidir. Liderlerinizin ne söylediğine dikkat eden aktif bir dinleyici olmanız gerekir.
  • İletişim: Birden fazla ortamda etkili bir şekilde iletişim kurmak, bir satış görevlisi olarak sahip olunması gereken en önemli beceridir. Müşteri adaylarıyla, sunmanız gereken şeyin neden en iyi seçenek olduğu konusunda net bir şekilde iletişim kurmanız, soruları net bir şekilde yanıtlamanız ve yalnızca bir konuşma yapıp yaklaşılabilir olmanız gerekir.
  • Zaman yönetimi: Satış, aynı anda birden fazla göreve odaklanmanızı gerektiren, yüzeysel bir alan olabilir. Görevlerinizi tamamlamak ve başarılı olmak için zamanınızı etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi bilmek çok önemlidir. Bu, müşterilerle iletişim söz konusu olduğunda da önemlidir, çünkü bir telefon görüşmesini kaçırmak, daha sonra geri döneceğinizi söylemek, ancak değerli bir müşteriyi tamamen unutup kaybetmek kolay olabilir.
  • Prospecting: Prospecting (arama, keşif) kritik bir beceridir çünkü boru hattınızı, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle gerçekten ilgilenen müşteri adaylarıyla doldurmanıza yardımcı olur. Nasıl araştırma yapacağınızı bilmek, zamanınızı boşa harcamamanızı ve yanlış müşteri adaylarını kovalamamanızı sağlarken, nitelikli fırsatların bir kenara atılmasına izin verir.
  • Ürün uzmanlığı: Bilginiz ne sattığınıza özgü olsa da, ne sattığınıza dair derin bir anlayışa sahip olmak çok önemlidir. Bu, soruları yanıtlamanıza, değer önermeleri yapmanıza ve ne hakkında konuştuğunuzu bildiğiniz için kendinize güvenmenize yardımcı olur.
  • İlişki yönetimi: Müşteri hizmetlerine yayılmasına rağmen, ilişki yönetimi, müşteriyi elde tutmayı teşvik etmek için satış görevlilerinin sahip olması gereken kritik bir beceridir. E-postaları anında yanıtlamaktan, müşterilerin satın alımlarından memnun olup olmadıklarını görmek için satış sonrası takibe kadar takdir göstermek ve ilişkiler geliştirmek çok önemlidir.

Satış Deneyimi Olmaması

Göz korkutucu gibi görünse de, hiç satış deneyimine sahip olmamak göründüğü kadar büyük bir sorun değildir. Yukarıda belirtildiği gibi, herkes bir yerden başlamak zorundadır.

Bir satış görüşmesi sürecinde deneyimsiz olarak nasıl konumlanabileceğinizi ve daha fazlasını öğrenmeye hazır ve istekli olduğunuzu gösterelim.

Mevcut Becerilerinizin Nasıl Aktarılabilir Olduğunu Gösterin.

Hiç kimse bir iş tanımında belirtilen beceri ve deneyime %100 sahip değildir. Bunu göz önünde bulundurarak, mevcut becerilerinizden yararlanın ve bunların özgeçmiş, ön yazı oluştururken ve mülakatlar sırasında almak istediğiniz işe nasıl aktarılabileceğini gösterin.

Örneğin, bir hizmet temsilcisi olarak çalıştıysanız, müşterilerle iletişim kurma ve onların ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir deneyime sahipsiniz. Satış sırasında, bu müşterilerle alıcı yolculuğunun farklı bir aşamasında tanışacaksınız, ancak her iki pozisyonda da başarı için gerekli iletişim becerilerine zaten sahipsiniz.

Ağ Oluşturma - Networking.

Tüm sektörlerde olduğu gibi, ağ oluşturma, çok az deneyime sahip veya hiç deneyime sahip olmayan bir satış kariyerine başlamak için hayati olabilir.

Satış veya işle ilgili kurslar aldıysanız veya almayı planlıyorsanız, sizi önerebilecekleri fırsatların farkında olabilecekleri için liderler ve öğretmenlerle profesyonel bağlantılar kurun. LinkedIn'i kullanın, sektörle ilgili etkinliklere katılın ve kendinizi öne çıkarın. Kendi başınıza bulamayacağınız, başkalarının elde etmenize yardım etmeye istekli olduğu gizli fırsatlar olabilir.

Eğitim Programları Olan İşletmeleri Bulun.

Pek çok işletme, insanların sıfırdan başlıyor olabileceğinin farkındadır ve bu nedenle, daha fazla bilgi edinmek umuduyla yeni başlayanlar için eğitim programları sunar. Bu programlara sahip şirketleri arayın ve başvurmayı düşünün.

İş başında öğrenebilecek, aradığınız gerçek hayat deneyimini elde edebilecek ve program sona erdiğinde belki aynı şirket içinde yükselme fırsatına sahip olacaksınız.

Yine Birinci Kareden Başlamaya İstekli Olun.

Kritik bir faktör, sıfır konumundan başlamak için istekli ve açık olmaktır. Nihai hedefiniz olmayan ancak nihayetinde oraya ulaşmanıza yardımcı olacak bir işle başlayın veya baştan her şeyi öğrenmeye açık olun.

Sonuç olarak, satış, özerklik ve yeni deneyimlere maruz kalma sunan, zenginleştirici bir kariyer olabilir. En baştan başlamak ve başarılı olmak imkânsız değil; sadece işe koyulmaya istekli olmalısınız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp