Neden Web Siteniz Olmalı?

web siteniz yoksa müşteri kaybedersiniz

Bu zamanda, bir şirket veya işletme sahibiyseniz ve web siteniz yoksa, hiç şüphesiz, müşteri kaybediyorsunuz. İşletmelerin yerli yerinde durup, birebir satış yaptıkları zamanlar geride kaldı. Bunun başka bir yolu yok. Bu şekilde bir düşünce sizi ve şirketinizi doğruca karanlık bir gerçeğe götürür: İşinizi kaybetmeye.

Gerçekleri İster Misiniz?

insanlar müşteriler

Çevrimiçi alışveriş konusunda bu kadar ilerlememize rağmen, hala başarılı bir web sitesinin satışlar üzerinde nasıl olumlu bir etki yaratacağını anlamayan işletmeler mevcut. Şu listeyi inceleyince siz de bize katılacaksınız:

 • Her gün 2.4 milyardan fazla insan internet kullanıyor.
 • Bu insanların yaklaşık %90'ı almayı düşündükleri ürünü veya hizmeti internet üzerinden araştırıyor.
 • Geçtiğimiz ay internet kullanıcılarının %40'ı çevrimiçi olarak bir ürün veya hizmet satın aldı.
 • Potansiyel müşterilerinizin %70'ten fazlası sizinle iş yapmaya karar vermeden önce internette sizi araştırıyor.
 • Tüketicilerin %55'i bir ürün almadan önce internette firmaların web sitelerini incelediklerini söylüyor.
 • Tüketicilerin %52'si 2018'de satın aldıkları ürünlerin yarısının çevrimiçi alındığını söylüyorlar.

Bu verilere bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz ki, işletmenizin internette düzgün bir web sitesi ile görünmesi gerçekten çok önemli.

Zaten Web Sitem Var!

Web sitesi olmayan bir insanı, web tasarımı sahip olmaya ikna etmek, ona hiç yardımcı olmayan, işlevsiz bir web sitesi olan insana göre çok daha kolay. Çoğu insan yalnızca bir web sitesine sahip olmanın yeterli olacağını ve bunun çok basit bir şey olduğuna inanıyorlar. Peki web sitesi olan bir insana, daha iyisine sahip olması gerektiğini nasıl anlatırsınız?

Şunu aklınızdan çıkarmayın; web sitesi sizin kartvizitiniz ya da broşürünüz değil. Web sitesi işletmenizi değiştirebilecek inanılmaz güce sahip bir platform. Onunla yapabileceklerinizin veya ne kadar büyük bir pazara ulaşabileceğinizin farkına varın. İnternetin sınırları yok. Bu tamamen aldığınız kararlar ve o kararlarla nasıl ilgilendiğinizle ilgili. Herşey sizin elinizde.

web sitesi programcısı

Bu konuda konuştukça konuşabiliriz ama en temelde şu yatıyor; Web siteniz çok önemli ve işletmeniz gibi sıradışı olmalı. Onu yaratma ve idare etme kabiliyetiniz olmalı ve şunu sakın aklınızdan çıkarmayın; bütün web siteleri eşit yaratılmıyor. Web sitenizin kodları sizi çok yükseltebileceği gibi, işletmenizi çok kötü de etkileyebilir. Bu iş garajında tasarımlar yapan bir çocuğa verilmeyecek kadar önemli. Siz bunu ekonomik bir seçim olarak düşünebilirsiniz ancak bunun size hiçbir yararı olmayacaktır ve kaybınız ilerleyen süreçte daha da artacaktır.

Kodlar Websitemi Etkiler Mi?

Tabii ki, üstelik size etkisi çok güzel olabileceği gibi, çok korkunç da olabilir. Google, Bing, Yandex veya müşterilerinizi size getiren diğer arama motorları tamamen web sitenizin kodlarıyla ilgileniyor. Ne kadar hızlı yüklendiğiyle ve içeriğinizin işinizle ne kadar uyumlu olduğuyla...

İşletme sahipleri ilk web sitesi tasarımlarında çok büyük hatalar yapabilirler. Genellikle ne yazacaklarını veya yazılarının içine işletmeleriyle ilgili harika fikirleri nasıl sığdıracaklarını bilemiyorlar. Bu nedenle çoğu güzel içerikler kullanmak yerine web sitelerini resimlerle dolduruyorlar. Web sitenizi boş bir kutu gibi düşünün. İşinizle ilgili sevdiğiniz her şeyi onun içine koyabilirsiniz. Yarısını boş bırakır mıydınız?

Anlıyorum Ama Rekabet Çok Fazla Değil Mi?

web sitelerinde rekabet

Evet internette sizin işletmenizle rekabet edecek çok firma var ancak eskiden de böyleydi ve bu sizin kendi işinizi açmanızı engellemedi değil mi?

Online Satışlarla İlgili Daha Çok Veri

 • Amerika'da çevrimiçi satış ekonomisi yaklaşık 349 milyar Dolar.
 • İngiltere 2015 yılında tahminen 52.25 Milyar Euro'ya ulaştı.
 • 2015'de dünya genelindeki çevrimiçi satışlar 1.7 trilyon Dolar'a ulaştı.
 • Eğer ücretsiz kargo önerilirse, 10 müşteriden 8' i internetten satın almaları tercih ediyor.
 • 2014'te sosyal medya üzerinden yapılan çevrimiçi satışlar %202 büyüdü.

Pekala İkna Oldum. Sırada Ne Var?

Google Yorumları Sarvon

Şimdi madem işletmenizin bir web siteye ihtiyacı olduğuna karar verdiniz, bunu en etkili şekilde tasarlayacak kişiye/kişilere emanet etmelisiniz. En ucuzuna bakmayın. Bu genelde beklentinizden çok uzak bir noktada sonuçlanır. Örneğin Google'a gidin, işletmelerin yorumlarına bakın. İsteklerinizi karşılayabilecek tasasrımcılara sahipler mi, öğrenin.

İşletmeniz oldukça başarılıysa, etkili bir web sitesinin sizinle pek alakalı olmamasının birçok nedeni olabilir.

Elbette, bir miktar web varlığının gerekliliğini anlıyorsunuz, ancak etkili bir web sitesinin kendi işiniz için bu kadar büyük bir fark yaratacağına inanmayabilirsiniz - özellikle de zaten çok kârlıysanız.

İşletmemin Bir Web Sitesine İhtiyacı Var mı?

Pek çok işletme sahibi, "Küçük bir iş gücüne sahip küçük bir işletmem olduğuna göre ve çevrimiçi olarak hiçbir şey satmadığımıza göre, bir web sitesine ihtiyacım var mı?" diye kendine soruyor olabilir. Cevap Evet!

Bir işletmeniz varsa, zaten bir web sitesine sahip olan rakiplerinize iş kaybetmemek için bir web siteniz olmalıdır.

Ayrıca, ürününüzü çevrimiçi olarak satamayacağınızdan emin misiniz? COVID-19, milyonlarca müşterinin kitaplardan kliplere, evlere, doğal gaza ve daha fazlasına kadar her şeyi çevrimiçi olarak aramasıyla perakende ortamını değiştirdi. Bu nedenle, siz tereddüt ederken, rakibiniz muhtemelen bir web sitesinin işletmeleri için ne kadar etkili olabileceğini görmüştür. Kesinlikle geride kalmak istemezsiniz.

Ancak “Facebook sayfam sayılmaz mı?” diye sorabilirsiniz.

Bir Facebook Sayfam Varsa Bir Web Sitesine İhtiyacım Var mı?

İşletmelerin ana reklam kanalları olarak Facebook'a veya diğer sosyal medya platformlarına güvenmeleri yaygın bir durumdur. Ve bu kanallar avantajlar sunuyor.

Örneğin, daha geniş bir kitle oluşturmaya ve hatta pazar araştırması yapmanıza yardımcı olurlar. Ancak, bir Facebook sayfası işletme web sitenizin yerini almamalıdır. İşte bazı nedenler.

1. Facebook Sayfanızın Sahibi Siz Değilsiniz

Facebook bir sabah işletmeleri artık desteklemeyeceğine karar verirse ne olur? Facebook sayfanız tek çevrimiçi varlığınız olsaydı, oluşturduğunuz tüm müşteriler ve takipçiler muhtemelen ortadan kalkardı.

Aslında, çok da uzun olmayan bir süre önce, Facebook dünya çapında çöktü ve çılgın anlara neden oldu. Facebook'un işletmeleri desteklemeyi bırakacağı şüpheli olsa da, Facebook'un uygulamayı seçtiği değişikliklerde sizin söz hakkınız yok. Ancak, web sitenizle, web sitelerinizin görünümü ve özellikleri üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

2. Facebook'un Seo Sınırlamaları Var

Bunu düşün. Yerel olarak bir iş ararken nereye gidersiniz? Facebook mu Google mı? Google'da günlük 3,5 milyar sorgu, çoğu insanın bilgi bulmak için sosyal ağlar üzerinden arama motorlarına yöneldiğini gösteriyor.

Bir işletme web sitesi, sattığınız ürünler veya sağladığınız hizmetlerle ilgili arama sorguları yaptıklarında insanların sizi bulabilmesi için kendinizi konumlandırmanıza olanak tanır. Daha büyük web siteleriyle kolayca rekabet edebilseniz bile, bölgenizdeki bir kitleyi çekmek için sitenizi yerel aramalar için optimize edebilirsiniz.

3. Bir Web Sitesi Daha Güvenilirdir

Bir işletme web sitesi bir güven rozetidir ve insanlar yalnızca bildikleri, beğendikleri ve güvendikleri işletmelerden alışveriş yapar. Bu nedenle, bir Facebook sayfası oluşturmak daha hızlı olsa da, bir işletme web sitesiyle daha fazla otorite ve güven sağlayabilirsiniz.

4. Dikkat Facebook'ta Uçup Gidiyor

Facebook çok büyük bir rekabet içinde. İşletmenizin Facebook'ta listelenmesi, sürekli olarak diğer birkaç şirketin rekabetiyle mücadele ettiğiniz anlamına gelir.

Dahası, potansiyel müşterinizin Facebook arkadaşlarıyla rekabet etmeniz gerekiyor. Pek çok kişi, özellikle arkadaşlarıyla etkileşim kurmak istediklerinde reklamları can sıkıcı bulur ve bu da iş gönderilerinizi veya reklamlarınızı görmezden gelmelerine neden olur.

Öte yandan, bir işletme web sitesi, potansiyel bir müşterinin tüm dikkatinin sizde olmasını sağlar. Bu nedenle, onları web sitenize çekmek için biraz ayak işi yapsanız da, web sitenize girdikten sonra, himaye şansı daha yüksektir.

Şimdi, işletmeniz için bir Facebook sayfanızın olmaması gerektiğini söylemiyoruz. Ancak bunun yerine, Facebook sayfanız ve diğer sosyal medya web sitenizi desteklemeli, onun yerine geçmemelidir.

Bir web sitesine sahip olmak güvenilirliğinizi artırır, görünürlüğünüzü artırır ve olası satış yaratmayı geliştirir. Bu sizin mülkünüz; Bu nedenle, nasıl görünmesini istediğiniz ve neyi teşvik etmek istediğiniz konusunda mutlak özgürlüğe sahipsiniz. Olumlu değerlendirmeleri öne çıkarmak ve potansiyel müşterilerin işletmenizle ilgili sorularını yanıtlamak için mükemmel bir yerdir.

Web Sitesinin Faydaları

İster küçük ister büyük bir işletme olun, bir işletme web sitesi pek çok avantaj sunar. İşte bir işletme web sitesine sahip olmanın en önemli faydaları.

1. Bir İşletme Web Sitesi Profesyonel Görünmenizi Sağlar

Facebook'ta herkes bir şirket sayfası oluşturabilir; ücretsizdir ve hemen yapılabilir. Bu düşük giriş engeli, bir iş sosyal medya sayfasının güvenilirliğinin çoğunu ortadan kaldırır. Müşteriler bir Facebook sayfasının arkasında kimin olduğunu, nerede olduklarını ve bunun bir aldatmaca olup olmadığını bilmezler.

Öte yandan, bir işletme web sitesi kurmak ücretsiz değildir ve işletmeniz hakkında nispeten ciddi olduğunuzu gösterir. Bu nedenle, bir işletme web sitesi sizi daha profesyonel ve güvenilir gösterir.

2. Müşterilerinizin Yolculuğunda Önemli Bir Adım

Etkili bir web sitesi, hedef kitlenizin farklı kanallardan gelmesini istediğiniz yerdir. Potansiyel müşterilerinizden harekete geçmeleri için ilham alacağınız web sitesidir.

Web siteniz fiziksel bir mağaza gibidir; insanlar, sunduklarınıza bakmak için gelene kadar yanından geçerler. Dolayısıyla, ilk girdiklerinde bir şey satın almasalar bile sonraki ziyaretlerinde bir şeyler satın alabilirler.

Benzer şekilde, müşteriler işletmenizle sosyal medya akışları gibi farklı kanallar aracılığıyla karşılaşır. Sosyal ağ reklamı ilgi çekiciyse, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitenizi ziyaret etmeyi beklerler. Bir web sitesi yoksa, müşteri yolculuğundaki bir sonraki mantıklı adımı atamayabilirler.

3. Bir Web Sitesi Görünürlüğünüzü Artırır

Dünya çapında 4,5 milyardan fazla aktif internet kullanıcısı var ve bunların %90'ından fazlası internete mobil cihazlar aracılığıyla erişiyor.

Bir web sitesi olmadan, işletmeniz bu insanlar için neredeyse görünmezdir. COVID-19'un küresel pazarı daha da dijital hale getirmesiyle, bir web sitesine yatırım yapmadığınız sürece işletmeniz önemli kişiler için görünmez hale gelecek.

4. Yerel İşletmeler İçin Gereklidir

Birçok küçük işletme sahibi, etkili bir işletme web sitesine yatırım yapma gereğini görmez. Ancak, şu anda inanılmaz bir gelir kaynağını kaçırıyorlar.

Aşağıdaki istatistikler, bir web sitesinin yerel bir işletme için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir:

 • Google'daki aramaların %46'sı yerel amacı içeriyor
 • Kullanıcıların %97'si yerel işletmeleri bulmak için aramayı kullanıyor
 • Kullanıcıların %28'i yerel bir aramadan sonra bir ürün satın aldı
 • Kullanıcıların %70'i çevrimiçi buldukları şey nedeniyle bir mağazayı ziyaret edecek

Bir işletme web sitesi, tüm bu potansiyeli yakalamanıza ve işletmenizi daha da karlı hale getirmenize yardımcı olacaktır.

5. Sosyal Kanıt Sunar

Müşterilerinizin işletmeniz hakkında söyledikleri, başkalarının sizi koruyup kollamadığını belirleyebilir. Bu nedenle, Yelp gibi inceleme siteleri iyi olsa da, web siteniz insanların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmesi için en iyi yerdir.

En iyi referanslarınızı web sitenizde göstermek, güven ve sosyal kanıt oluşturmanın etkili bir yoludur. Dahası, en iyi incelemelerinizi web sitenizde yayınlamanız, üçüncü taraf inceleme sitelerinin, insanların işletmeniz hakkında söylediği iyi şeyleri küçümsememesini sağlar.

6. Bir İşletme Web Sitesi Kalıcı Değer Sağlar

Bir işletme web sitesine yatırım yapmanın en iyi yanlarından biri, siteyi oluşturduktan yıllar sonra bile sizin için nasıl değer üretmeye devam etmesidir.

Sosyal medya daki reklamlar için ödeme yaptığınızda, potansiyel müşterileriniz reklamlarınızı yalnızca siz yayınladığınız sürece görür. Bunu görmezlerse, reklam kampanyasını yürütmek için tekrar ödeme yapmanız gerekir.

Öte yandan, bir işletme web sitesi size zaman içinde yatırım getirisi sağlayacaktır. İlk yıl size geri dönüş sağlamasa bile, geri dönüş alana kadar bazı şeyleri değiştirmek için zamanınız olur.

7. Bir İşletme Web Sitesi Kurmak Düşündüğünüzden Daha Kolay ve Ucuz

Birçok işletme sahibi, etkili bir web sitesi kurmanın zor ve pahalı olduğuna inandıkları için web sitesi kurmayı reddediyor. Ancak bu doğru değil.

Marketten bir web sitesi şablonu seçip yüksek kaliteli web siteleri kurmanın bu kadar kolay ve ucuz olduğu bir zaman hiç olmamıştı. Kullanabileceğiniz uygun fiyatlı, kullanımı kolay web sitesi oluşturucuları vardır. Bir web sitesi kurmak ve bir web sitesini barındırmak oldukça basittir.

8. Bir İşletme Web Sitesi Çevrimiçi Satış Yapmanıza İzin Verir

E-Ticaret satışları patlıyor ve 2023'de 7,4 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. Elbette bu satışların hiçbiri web sitesi sahibi olmayan işletmelerde gerçekleşmiyor.

Geleneksel bir e-ticaret işletmesi olmasanız bile, çevrimiçi bir vitrine sahip olmak, yeni müşteriler çekmenize ve fiziksel mağazanız kapalıyken bile satış yapmaya devam etmenize yardımcı olabilir.

9. Web Siteniz Üzerinde Tam Kontrole Sahipsiniz

Web siteniz sizin mülkünüz olduğundan, sosyal medya platformlarının aksine mutlak tasarım özgürlüğüne sahip olursunuz. Kullanıcı incelemelerini, videoları, resimleri ve daha ne isterseniz paylaşabilirsiniz.

Ayrıca sosyal platformların sürekli güncellenen kurallarına uymak zorunda da değilsiniz. Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın birkaç saatliğine ortadan kaybolması gibi bir sosyal medya kesintisi olursa, web siteniz ve içeriği güvende kalır.

10. Bir İşletme Web Sitesinin Yönetimi Kolaydır

Web sitelerini yönetmek göz korkutucuydu. Ancak, BulutPress gibi bir içerik yönetim sistemi (CMS) ile bir web sitesini yönetmek artık her zamankinden daha kolay. Ayrıca, web sitenizi güncel tutmak için herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yoktur.

11. Web Siteleri Müşteri Hizmetlerini İyileştirir

Etkili bir web sitesi, müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu birçok önemli bilgiyi içerecektir. Bu nedenle, konum, çalışma saatleri ve diğer basit sorular hakkında aramalarına gerek yoktur. Müşterilere yardımcı olarak, bir web sitesi genel müşteri deneyimini geliştirir.

Ayrıca, müşterilerden gelen basit sorular işgücünüzü meşgul etmediğinden, şirket üretkenliğini artıran diğer hayati süreçlere odaklanabilirler.

12. Bir Web Sitesi Rekabette Öne Çıkmanıza Yardımcı Olur

Küçük bir işletme olarak bile etkili bir web sitesi, sektörünüzün "büyük çocukları" ile rekabet etmenize olanak tanır. Kartlarınızı doğru oynarsanız ve web sitenizi uygun şekilde optimize ederseniz, daha büyük web sitelerini geride bırakmak ve arama motorlarından organik olarak kaliteli potansiyel müşteriler elde etmek mümkündür.

Ancak bir web sitesinin sağladığı pek çok faydaya rağmen işletmeniz için bir web sitesine ihtiyaç duymamanız mümkün mü? Evet ve işte bunun bazı nedenleri.

İşletmenizin Bir Web Sitesine İhtiyacı Olmamasının 5 Nedeni

İşte işletmenizin bir web sitesine ihtiyaç duymamasının bazı nedenleri.

1. Büyümek İstemiyorsunuz

Çalışan, etkili bir web sitesine sahip olmanın başlıca nedenlerinden biri, sahip olduğunuz müşteri sayısını artırmak ve gelirlerinizi artırmaktır. İşinizi önemli ölçüde büyütmek istemiyorsanız, daha fazla müşteri bulmaya veya gelirlerinizi artırmaya çalışmak için muhtemelen çok az neden vardır.

2. Yeterince Potansiyel Müşteriniz Var

Birçok işletme, tavsiye edilen müşteriler almak ve yeni işler için mevcut ağlarını kullanmak konusunda harika bir iş çıkarıyor. Bu sizseniz, o zaman belki bir web sitesi o kadar önemli değildir. Bu, elbette ihtiyacınız olan tüm yeni işleri almanız için etkili bir mekanizma olmaya devam edeceğini varsayar.

3. Yakın Zamanda İşe Almıyorsunuz

Personelinizi artırmak istiyorsanız, potansiyel işe alımlarınızın muhtemelen sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmek istemesi muhtemeldir. Ve muhtemelen web sitenize döneceklerdir.

Diğer her şey eşit olduğunda, potansiyel işe alımlar canlı bir web sitesine sahip bir şirketi, web üzerinde bir broşürü olan bir şirkete tercih edecektir.

Olağanüstü insanları kendi yakın ağlarının dışına çekmeye yardımcı olabilecek kaynaklara sahip olmadıklarından, küçük işletmelere bir web sitesi iyi hizmet verebilir. Bir web sitesi bu konuda yardımcı olabilir.

Ancak, en iyi yetenekleri işe almak istemiyorsanız, bir işletme web sitesi olmadan da yapabilirsiniz.

4. Sanal Bir Tekel İçinde Çalışıyorsunuz

Çok az (eğer varsa) rekabetin olduğu bir işletmeyi yönetme lüksüne sahipseniz ve insanların sahip olması gereken bir teklifiniz varsa, bir web sitesi muhtemelen çok önemli değildir. Müşterilerinizin sahip olduklarınıza ihtiyacı var ve gidecek başka yer yok. Tebrikler! Yeni ve parlak bir web sitesi eşinizi ve iş arkadaşlarınızı etkileyebilir, ancak muhtemelen işinizi geliştirmek için bir web sitesine ihtiyacınız yoktur.

5. Şirketi Yakın Zamanda Satmayı Beklemiyorsunuz

Giderek daha fazla işletme türü için web sitesi, değerleme tartışmalarını etkileyen önemli bir varlıktır. Bu, özellikle yeni kurulan bir işletmeniz, yüksek teknolojili bir işletmeniz veya iyi "ölçeklenen" bir işletmeniz varsa doğrudur (yani, yeni müşteriler eklemek, maliyetleri orantılı olarak artırmaz).

Nedeni oldukça basit. Etkili bir web siteniz varsa ve yeni müşteriler edinmenize yardımcı olma konusunda başarılı olduğunu gösterebiliyorsanız, olmayan birinden daha iyi bir işiniz var demektir. İnternet, birçok şirket için düşük müşteri edinme maliyetine sahip olmak için mükemmel bir yoldur.

Bir pazarlama ve satış aracı olarak internetin bir başka güzel yanı da daha kolay ölçülebilmesidir. İşletmenizi sattığınızı ve alıcıya web trafiğinizin (ve zaman içinde nasıl büyüdüğünün) bir grafiğini ve bu trafiğin gelirlere nasıl dönüştüğüne dair kesin verileri gösterdiğinizi hayal edin. Satın alan tarafta olsaydım, oturur ve dikkat çekerdim.

İşletmeniz için bir web sitesi oluşturup oluşturmama kararı nihai olarak size aittir. Bununla birlikte, iş hedeflerinizin bir parçası olası satış yaratma, görünürlük, sosyal kanıt ve otoriteyi geliştirmekse, o zaman bir web sitesi oluşturmak mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Neden web siteniz olmalı? sorusuna verilecek daha fazla yanıt var elbette. Meslekte ilerledikçe keşfedeceğiniz daha kuvvetli argümanlar ile müşterilerinize ulaşmaya devam etmeniz dileği ile.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp