Isı Haritaları Türleri Faydaları & Nasıl Kullanılır

ısı haritaları heatmaps hakkında bilmeniz gerekenl

Isı haritaları, kullanıcıların ve müşterilerin web tasarım arayüzü ile nasıl etkileşim kurduğunu anlamanıza yardımcı olarak nereye baktıklarına ve ne kadar aşağı kaydırdıklarına dair fikir verir. Bu bilgiler, sitenizi daha kullanıcı dostu bir şekilde kurmanıza yardımcı olabilir. İnsanların hangi siteleri ne kadar süreyle ziyaret ettiğini ayrıntılı olarak incelemek için, ısı haritası adı verilen bir görselleştirme aracı kullanmanız gerekir.

ısı haritaları hakkında her şey

Isı Haritası Nedir?

En basit haliyle, ısı haritaları yoğunluğu ölçmenin ve görselleştirmenin bir yoludur.

Öncelikle, yaşadığınız kasabada bir nüfus yoğunluğu haritası oluşturmak istediğinizi düşünelim. Çubuk grafiğe benzer bir şey oluşturabilirsiniz - bu sayede her bölge bir çubuk alır ve çubuk daha yüksek yoğunluğa sahip alanlar için daha uzundur - ancak bu yaklaşım ayrıntıdan yoksundur. Referans olarak kullanmak da daha zordur. Verilerinizi anlamak için sürekli olarak çubuk grafik ve şehrinizin haritası arasında geçiş yapmanız gerekir.

Bir ısı haritası hem daha ayrıntılı hem de daha anlaşılırdır. Nüfus yoğunluğuna ilişkin bilgiler, ayrı bir tabloya sığdırılmak yerine doğrudan şehrin haritası üzerinde gösterilir. Bilginin kendisi, insanların yaşadığı alanlara karşılık gelen - teknik olarak izopletler olarak bilinen - renkli şekiller biçimini alır. Daha sıcak renkleri ifade eden daha yoğun alanlar ve noktalar birbirine daha yakındır. Bu bilgi daha ayrıntılıdır - yalnızca daha kalabalık semtleri görmezsiniz, aynı zamanda en yoğun nüfuslu apartmanları ve toplu konutları da görebilirsiniz.

İş hayatında ısı haritası nedir? Isı haritaları başlangıçta nüfus yoğunluğunu görselleştirmek için kullanılsa da, diğer yoğunluk türlerini de görselleştirmek için giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Örneğin, bir web sitesi ve dijiatal pazarlama bağlamında, ısı haritaları site ziyaretçilerinin dikkatinin yoğunluğunu görselleştirir.

Web Sitesi İçin Isı Haritası Nedir?

Web sitesi ısı haritaları, tasarımcılar ve pazarlamacılar için müşterilerin veya potansiyel müşterilerin uygulamalarıyla nasıl etkileşime girdiğini görselleştirmenin bir yoludur. Web sitesinde ziyaretçilerin en çok dikkat ettiği bölümleri vurgularlar.

Bir ısı haritası, belirli bir türdeki kullanıcı etkileşimlerini toplar; örneğin, kullanıcıların ne kadar aşağı kaydırdıklarını, farelerini nereye getirdiklerini, nereye tıkladıklarını ve gözlerini nereye hareket ettirdiklerini ölçebilir. Önemli sayıda tıklama (veya fareyle üzerine gelme veya kaydırma) alan bir alan, kırmızı, turuncu veya beyaz gibi daha sıcak bir renk alır. Daha az dikkat çeken uzak alanlar yeşil veya mavi renktedir.

Bu renk kodlaması, analistlere, bir açılış sayfasının harekete geçirici mesajı (CTA) gibi hayati bir web sayfası ögesinin ihtiyaç duyduğu ilgiyi görüp görmediğini bir bakışta anlamasını sağlar. Bu anlayışa dayanarak geliştiriciler, uygulamayı dönüşümleri veya müşteri memnuniyetini artıracak şekilde ayarlayabilir.

  • Isı haritaları, insanların bir web uygulamasıyla nasıl etkileşime girdiğini anlamanın mükemmel bir yoludur.
  • Pek çok yöntem vardır - bazıları diğerlerinden daha iyi çalışır.
  • İstemeden yanıltıcı olan ısı haritaları oluşturmak mümkündür.
  • Isı haritalarınızın kullanıcı etkileşimlerini doğru şekilde yansıttığından emin olmak için dikkatli çalışın.

Isı Haritası Neden Kullanılır?

Neden başka bir veri görselleştirme biçimi olmasın? Cevap, ısı haritalarının anlaşılması ve sindirilmesinin uzun sürmemesidir. Sınırlı süreli indirim sunan ve sayfanın üst kısmından geçen bir banner kullanarak reklam veren bir e-ticaret sitesi hayal edin. Pazarlama ekibi, müşterilerinin indirim için banner'a tıklayıp tıklamadığını bilmek isteyecektir. Isı haritaları onlara, kullanıcıların banner ile etkileşime girip girmediğini söyler ve etkileşimde bulunmazlarsa, web geliştiricileri tasarımlarını ayarlayabilir.

Isı haritaları, web sitenizi optimize etmek ve satışları artırmak için gereken hızlı yinelemeyi destekleyen bir tür veri görselleştirmesidir.

Isı Haritaları Nasıl Çalışır?

Isı haritaları bize ne anlatıyor? Isı haritaları bize ziyaretçilerin nereye tıkladıklarını, farelerini nereye götürdüklerini, gözlerini nereye hareket ettirdiklerini ve ne kadar aşağı kaydırdıklarını gösterir. Bunu, kullanıcı davranışının ortalamasını alarak yaparlar.

Kullanıcıların tıklamadan önce web sayfanızda ne kadar aşağı kaydırdıklarını anlamak istediğinizi varsayalım. Bu bilgileri sitenizi ziyaret eden her kullanıcıdan alarak başlayacaksınız. Ardından bu bilgiyi web sayfanızın bir resminin üzerine yerleştirirsiniz.

Güçlü bir şekilde örtüşen alanlar - yani birçok kullanıcı bunlara erişmek için aşağı kaydırdı - kırmızı renkle işaretlenir. Çok fazla örtüşmeyen - yani az sayıda kullanıcının ziyaret ettiği - alanlar yeşil veya mavi renkle işaretlenir. Muhtemelen CTA'nızı kırmızı alanlardan birine koymak ve ayrıca görsel ögelerin varlığından kullanıcı davranışının nasıl etkilendiğini düşünmek istiyorsunuz.

Çoğu web sitesi tasarımcısı, bu bilgileri toplamak ve görüntülemek için çeşitli analiz araçlarından birini kullanır.

Isı Haritalarını Kimler Kullanır?

Isı haritaları için dört birincil kullanıcı vardır:

  • Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcıları, insanların web sitesini veya uygulamayı kullanmaktan keyif almalarını veya aradıkları bilgileri bulmalarını sağlamaktan sorumlu kişilerdir. Isı haritaları, kullanıcıların hayal kırıklığına uğradığı veya ihtiyaç duydukları kaynakları bulamadığı alanları belirlemeye yardımcı olur.
  • Pazarlama uzmanları, web sitesi ziyaretçilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürmek istiyor. Isı haritaları, ziyaretçilerin öne çıkan ürünlere, banner reklamlara ve harekete geçirici mesajlara tıkladığından emin olmalarına yardımcı olur.
  • Veri bilimcileri, genellikle veri ambarlarında saklanan şirket genelindeki bilgileri inceler ve analiz eder. Ve ısı haritaları, bu bilgilerin bir kısmını, hızla özümsenebilecek şekillerde kritik ve eyleme geçirilebilir zeka sunan, anlaşılması kolay görselleştirmelere dönüştürebilir.
  • Ürün yöneticileri, ürünleri web uygulamasının kendisi olduğunda ısı haritalarını kullanır. Örneğin, bir SaaS uygulamasında ısı haritaları, ürün yöneticisine uygulamada kullanıcıların ödeme yaptığı önemli kullanım modellerini gösterir. Uygulamayı bu modellere göre optimize etmek, geliri artırmaya ve müşteri kayıplarını azaltmaya yardımcı olabilir.

6 Tip Isı Haritası

Web sitesi değerlendirmesiyle ilgili olarak altı tür ısı haritası vardır. Her tür, mobil cihazlarda kaydırarak, üzerine gelerek, tıklayarak veya dokunarak, kullanıcıların sayfanın bölümleriyle farklı bir etkileşim biçimini yakalar. Her yöntemin kendine özgü avantajları vardır.

Masaüstü ve mobil: Web siteleri genellikle dinamik içerik kullanır. Farklı cihazların farklı ekran boyutları ve çözünürlükleri vardır ve masaüstü ile mobil arasında keskin bir kontrast vardır. Bu nedenle, her cihaz kategorisi için bir tane olmak üzere iki tür ısı haritası oluşturmanız gerekir, aksi takdirde bindirmeleriniz hatalı olur.

Kaydırma haritaları: Yukarıda ele alınan bu tür bir harita, ortalama bir kullanıcının başka bir yere gitmeden önce sayfanızı ne kadar aşağı kaydırdığını gösterir.

Tıklama haritaları: Tıklama haritaları, web uygulamasının hangi ögelerinin en çok tıklandığını gösterir. Analistlere hangi ögelerin - bağlantılar, reklamlar ve CTA'lar - en popüler olduğunu gösterirler. Daha sıcak renkler, en fazla etkileşim kazanmış alanları ifade eder.

Göz takibi: Tıklama izlemenin aksine, göz izleme, kullanıcının sayfanın en ilginç bulduğu ögelerini gösterir. Göz izleme genellikle özel bir cihaz veya bir kullanıcının web kamerasına erişim gerektirir; bu, büyük bir kullanıcı örneklemi bulmak zor olabilir, ancak yeterli bilgi toplayabilirseniz bu yöntem değerli bilgiler üretebilir.

Fare izleme (vurgulu haritalar): Büyük bir göz izleme verisi örneği toplayamıyorsanız, her zaman böyle olmasa da fare hareketi ikinci en iyi şey olabilir. Bazı araştırmalar, fare hareketinin göz hareketi için kabul edilebilir bir ikame olduğunu ve kullanıcıların farelerini en ilginç sayfa ögelerinin üzerine getirdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, veriler kesin değildir ve fare izlemenin göz izleme için zayıf bir ikame olduğunu gösteren çelişkili çalışmalar vardır.

Konfeti raporları: Tıklama haritalarının (etkinlik alanlarını gösteren) aksine, konfeti haritaları her tıklamayı gösterir. Bu raporlar, insanların etkileşimli olmayan sayfa ögeleriyle etkileşime girerek hayal kırıklığına uğrayıp uğramadıklarını önerebilir veya belirli bir sayfa ögesiyle ilgilenen bir kullanıcı alt kümesini daraltmanıza yardımcı olabilir.

Isı Haritalarını Kullanmanın Faydaları

Isı haritalarını kullanmanın birincil yararı, aksi takdirde donuk veya anlaşılmaz verileri anlaşılır hale getirmeleridir. Birçok insan, daha sıcak renklerin daha yoğun bir etkileşim odağını gösterdiğinin söylenmesine bile gerek kalmadan, ısı haritalarını sezgisel olarak anlar.

Veri bilimini bu şekilde erişilebilir hale getirerek, kuruluş genelinde daha fazla kişi, kullanıcıların web uygulamanızla nasıl etkileşim kurduğunu anlayabilir.

Isı Haritaları Ne Zaman Kullanılır?

Isı haritaları size önemli miktarda faydalı bilgi verebilir, ancak her derde deva değildir. Aşağıda açıklanan belirli kullanım durumlarında en iyi şekilde çalışırlar. Genel olarak konuşursak, ısı haritaları en iyi şekilde müşteri tabanınızda veya web sitenizde bir şeyler değiştiğinde ve bunun kullanılabilirliği nasıl etkilediğini anlamak istediğinizde kullanılır.

A/B testi: Örneğin, bir web sitesi ögesini ekranın üst kısmına taşırsanız veya rengini değiştirirseniz, bu, tıklamaları ve dönüşümleri artırır mı? Bir tıklama haritası kullanın ve fark hemen görünür hale gelir.

Web sitesi yeniden tasarlanır veya yenilenir: Web sitenizin şık ve yeni bir tasarımı olabilir, ancak gerçekten müşterilerin ilgisini çekiyor mu? Dikkatlerini neyin çektiğini anlamak için göz takibi veya fareyle üzerine gelme haritalarını kullanın.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO): Web arayüz tasarımcıları, sitelerinin estetiğinin işlevsellikle sorunsuz bir şekilde birleşmesini sağlamalıdır. Başka bir deyişle, siteniz süslü olabilir, ancak potansiyel müşteriler tıklıyor mu? Kaydırma haritaları ve tıklama haritaları, bir tasarımın etkinliğini ölçmek için değerli araçlardır.

İçerik pazarlama: Bloglarınızın ve teknik incelemelerinizin, en azından CTA'yı bulana kadar kullanıcının dikkatini çekmesi gerekir. Kullanıcılarınızın ne kadar içerik okuduğunu anlamak için kaydırmalı haritaları kullanın ve ardından CTA düğmelerinizi buna göre yerleştirin.

Kullanılabilirlik testi: Her şeyden önce, siteniz ortalama bir kullanıcı için erişilebilir ve işlevsel olmalıdır. Isı haritaları, sitenizde gezinirken kullanıcıların kafasının karışabileceği alanları vurgulayabilir.

Isı Haritalarını Anlamak: Isı haritaları anlaşılması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak bunlarla ilgili sorunlar olabilir. Nasıl oluştuklarını bilmiyorsanız, yanlış bir sonuca varabilirsiniz.

İlk olarak, bir ısı haritası, insanların web sitesiyle nasıl etkileşime girdiğini gösterir. Birçok kişi bir web sitesi ögesini tıklarsa, o ögenin üzerinde konumlandırılmış büyük bir beyaz yoğunluğu (kenarlarda kırmızı ve sarı gölgeli) görünür. Ya özellikle herhangi bir ögenin üzerine yerleştirilmemiş bir leke varsa?

Isı Haritaları Nasıl Okunur?

Web sayfanızda belirli bir şeye karşılık gelmesi gerekmeyen bir faaliyet kanıtı varsa, bu birkaç soruna işaret edebilir.

Birincisi, kullanıcılarınız etkileşimli olmayan bir web sayfası ögesiyle etkileşim kurmaya çalışıyor olabilir. Bağlantı gibi görünen altı çizili bir metin parçasına tıklıyorlar veya başka bir makaleye bağlantı verdiğini düşündükleri bir resme tıklıyorlar. Bu, değiştirmeniz gereken bir şey.

İkincisi, ya bariz bir hata yoksa? Ardından, kullanmakta olduğunuz ısı eşleme araçlarıyla ilgili sorunları gidermeniz gerekebilir. Örneğin, içerik yönetim sistemi kullanan dinamik web sayfalarında araçlarınızın farklı ekran çözünürlüklerini dikkate almadığını fark edebilirsiniz, bu da ısı haritası göstergelerinin yanlış hizalanmasına neden olabilir.

Isı haritalarından neler öğrenilebilir?

Isı haritalarından elde edilen verileri nasıl yorumlayacağınızı ve olası kusurları nasıl gidereceğinizi anladığınızda, önemli, anlamlı ve eyleme geçirilebilir bilgileri keşfedeceksiniz.

Neyin doğru çalıştığı: Doğrudan CTA'nızın üzerine yerleştirilmiş bir kırmızı konsantrasyonu görürseniz, birkaç tıklama dışında, ögeniz işini yapıyor ve insanları dönüşüm hunisinin bir sonraki bölümüne yönlendiriyor demektir.

Nelerin ters gittiği: Öte yandan, çok fazla etkinlik kümesi görmüyorsanız veya "geri" düğmesinin üzerinde büyük bir küme varsa, sitenizle ilgili bir şey ilgi çekici değildir. A/B testi yapmayı ve içeriği yeniden düzenlemeyi deneyin.

Kullanıcıların hayal kırıklığına uğradığı yerler: Bu arada, kullanıcıların sitenizin etkileşimli olmayan kısımlarını tıklamaya çalıştığını görürseniz, bir şeyler ters gidiyor demektir. Düzeltmeniz gereken bozuk bir bağlantınız veya kafa karıştırıcı bir web sitesi tasarımınız olabilir.

Kullanıcıların dikkatlerini ne kadar süre tutabilecekleri: Son olarak, kullanıcılarınızın dikkat süresini ve içeriğinizin onu tutacak kadar iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. İçeriğinizin çoğunu kaç kişinin okuduğunu görmek için kaydırma haritalarını kullanabilir ve CTA düğmesini kimin tıkladığını görmek için bunları konfeti haritalarla birleştirebilirsiniz.

Isı Haritalarıyla İlgili 3 Sorun

Isı haritaları faydalı bilgiler sağlasa da, bazıları diğerlerinden daha faydalıdır. Bazı vaka incelemeleri, ısı haritalarının yanıltıcı olduğu veya kötüye kullanılabileceği örnekleri göstermektedir. Isı haritalarının nasıl kullanılacağını düşünürken kaçınmanız gereken birkaç tuzak.

Isı haritaları gerçek zamanlı verileri temsil etmez: Isı haritaları, zaman içinde kullanıcılardan gelen verileri toplayarak çalışır. Bilgileri ne kadar uzun süre toplarsanız, ısı haritanız o kadar ayrıntılı hale gelir. Sorun şu ki, kullanıcı davranışında yakın zamanda bir değişiklik olduysa, ısı haritanız bunu yansıtmayabilir.

Fare takibi iyi bir davranış göstergesi değildir: Google'dan yapılan araştırma, fare hareketi ile göz hareketi arasında zayıf bir ilişki olduğunu gösteriyor. Google, kullanıcıların yalnızca %6'sının fareyi gözleriyle yukarı ve aşağı takip ettiğini ve yalnızca %19'unun fareyi bir yandan diğer yana takip ettiğini belirtti.

Isı haritalarının bağlama ihtiyacı var: Bir ısı haritası CTA'da çok az tıklama olduğunu veya hiç tıklama olmadığını gösteriyorsa, bundan sonra ne yapacaksınız? Bu soruyu cevaplamak için ek bilgilere ihtiyacınız var. CTA'nıza kimsenin tıklamadığını gösterebiliyorsanız ve bu, yakın zamanda yapılan bir web uygulaması güncellemesinden sonra ortaya çıkan bir değişiklikse, değişiklik yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan bilgiye sahipsiniz demektir. A/B testi gibi süreçler, daha fazla bilgi sağlamaya yardımcı olabilir.

Isı Haritası Oluşturmak İçin 4 Adım

Doğru araçları kullanırsanız, bir ısı haritası oluşturmak basittir. Isı haritaları, eğitimli veri bilimcisi olmayan kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlandığından, çoğu analitik ve işleme gizli gerçekleştirilir. Bu nedenle, bir ısı haritası oluşturmak yalnızca birkaç basit adımı alabilir.

1. Bir ısı haritası aracı seçin: Bir ısı haritası aracını sıfırdan kodlamak mümkün olsa da, yüksek bir hata olasılığı vardır. İlk seferde doğru yapmanıza yardımcı olabilecek güvenilir bir üçüncü tarafla çalışmanızı öneririz.

2. HTML kodunuzu edinin: Analiz etmek istediğiniz web sayfası için HTML kodunu bulun. Kullandığınız araca bağlı olarak bu, URL'yi girmek veya tarayıcınızda "kaynağı görüntüle"yi tıklayıp oradaki bilgileri kopyalamak kadar basit olabilir.

3. Etkileşimli ögelerinizi etiketleyin: Uygulama, ısı haritası aracına yüklendikten sonra sitenizin kullandığı slider animasyonlar, bağlantılar ve formlar gibi tüm etkileşimli ögeleri tanımlamalıdır. Uygulama, bir şeylerin eksik veya yanlış olması durumunda etiketli ögeler listesini düzenlemeniz için size bir şans vermelidir.

4. Etkileşimleri kaydetmeye başlayın:

Isı haritası aracınız, bir kullanıcı faresini her tıkladığında, dokunduğunda, yazı yazdığında, kaydırdığında veya üzerine geldiğinde kayıt yapan izleyicilerle web sitenizin kaynak kodunun değiştirilmiş bir sürümünü oluşturur. Ardından, zaman içindeki kullanıcı etkinliğini görmek için panonuzdaki anlık görüntüleri görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Isı Haritası Örnekleri

İş bağlamında ısı haritalarının tek iyi örnekleri web siteleri değildir; kuruluşun her yerinde ısı haritaları için dikkate değer kullanım durumları vardır.

Bir örnek, ambar ortamıdır. İşletmeler, belirli bir alanda kaç çalışanın kümelendiğini anlamak için ısı haritalarını kullanabilir ve bu da onların, yerine getirmeyi yavaşlatan trafik sıkışıklığının veya diğer engellerin nerede olabileceğini görmelerine olanak tanır.

Araç çağırma şirketleri veya lojistik şirketleri, sürücüleri gönderebilmek ve bekleme sürelerini iyileştirebilmek için araç taleplerinin nereden geldiğini görmek için ısı haritalarını kullanabilir.

Bir BT departmanı, hangi sunucuların en fazla gelen ve giden bağlantıya sahip olduğunu belirlemek için ısı haritalarını kullanabilir. Bu sunucular en fazla kaynağı tüketiyor olabilir veya dış saldırganlara karşı en savunmasız durumda olabilirler.

Isı Haritalarının Tarihi

Isı haritaları ilk olarak 1900'lerin sonunda, muhasebeciler ve matematikçiler ilgi alanlarını belirtmek için ilk elektronik tabloları elle renklendirdiğinde görüldü.

Bu teknik yaklaşık bir asırdır modası geçmiş ve 1993 yılında yazılım endüstrisinde kullanılmak üzere yeniden canlandırılmıştır. Cormac McKinney adlı bir girişimci, finansal piyasalardaki eğilimleri vurgulamak için tasarlanmış bir veri görselleştirme aracı olarak ısı haritaları oluşturdu. Yaratılışından bu yana, ısı haritaları en yaygın kullanılan veri görselleştirme ve web sitesi analiz araçlarından biri haline geldi.

Isı Haritalama Araçları: Isı haritaları, veri görselleştirmenin en ulaşılabilir biçimlerinden bazılarıdır ve bu nedenle çoğu ısı haritalama aracının kullanım kolaylığı için tasarlandığını takip eder. Çoğu araç aynı modeli izler; bir URL girin, birkaç parametre ayarlayın ve ardından gerisini algoritmanın halletmesini izleyin.

Isı haritalama araçlarının oluşturulması ve okunması kolay olsa da, yanlış yorumlanmaları da kolay olabilir. Oluşturmanın nasıl gerçekleştiğini anlamadan verilerinizi yalnızca bir araca bağlarsanız, ortaya çıkan ısı haritası sizi sitenizin kullanılabilirliğine zarar veren sonuçlara götürebilir. Oluşturduğunuz ısı haritası sonuçlarına göre hareket etmeden önce, ısı haritalarınızı diğer bilgi kaynaklarıyla bağlamsallaştırmayı ve birden çok paydaştan girdi almayı unutmayın.

Çözüm

Bir ısı haritası, yoğunluğu görselleştirmenize yardımcı olur. Ve web sitesinin arayüz tasarım analizi söz konusu olduğunda, insanların sitenizde ne kadar ilerlediklerini, nereye tıkladıklarını ve hatta bazen nereye baktıklarını görselleştirmenize yardımcı olur. Bu, sitenizi nasıl düzenleyeceğinizi, CTA'ları nereye yerleştireceğinizi ve onu mümkün olduğunca kullanıcı dostu hale nasıl getireceğinizi ölçmek için hayati bilgiler olabilir. Güçlü araçlar olmakla birlikte, ısı haritalarının da dikkatli bir şekilde oluşturulması ve yorumlanması gerekir ve en iyi şekilde, çok sayıda kullanıcıyla ve sitede yapılan son değişiklikler gibi bağlamla birlikte kullanılır. Müşteri davranışlarına ve satışlara bakarken ısı haritalarını analitik araç kutunuzdaki tek bir araç olarak kullanın.

Isı Haritası SSS

Isı haritası neyi gösterir? Isı haritaları yoğunlukla ilgili bilgileri gösterir. Örnekler, bir web sayfasındaki nüfus yoğunluğu, hava veya su kirliliği yoğunluğu ve etkileşimlerin yoğunluğunu içerir.

Isı haritaları nasıl çalışır? Isı haritaları, yüksek konsantrasyonda veri noktalarını belirtmek için şekiller ve renkler kullanarak çalışır. Yüksek yoğunluklu alanlar kırmızı ve beyaz, düşük yoğunluklu alanlar ise yeşil ve mavi renktedir.

Neden web sitesi ısı haritalarını kullanıyorsunuz? Web sitesi ısı haritaları, bir web sitesinin kullanıcıların dikkatini çekip çekmediğini ve onları dönüşüm hunisine yönlendirip yönlendirmediğini gösteren değerli bir kullanıcı etkileşimi kaydı oluşturabilir.

Bir ısı haritasını nasıl okursunuz? Bir ısı haritası okurken, izoplet olarak bilinen renkli bir leke, kullanıcıların dikkat ettiği bir alanı temsil eder. Bu şeklin sıcaklığı, kaç kullanıcının dikkatini verdiğini gösterir.

Fare izleme ve göz izleme araçları arasındaki fark nedir? Göz izleme araçları, bir web sayfasında nereye baktıklarını anlamak için kullanıcıların göz hareketlerini kaydeder. Fare izleme araçlarının göz izlemenin yerini alması gerekiyor, ancak fare izlemenin etkinliği konusunda bazı şüpheler var.

Isı haritalarını diğer analiz araçlarıyla kullanmalı mıyım? Evet, Google Analytics gibi araçlar, ısı haritaları için değerli bağlamlar sunabilir. En yüksek sıralamadaki sayfalarınızı belirlemek için Google Analytics'i kullanın ve ardından bu sayfaların potansiyel müşterileri dönüştürmeye yardımcı olup olmadığını öğrenmek için ısı haritalarını kullanın.

Bir ısı haritası nasıl oluşturulur? Çoğu ısı haritası aracı, kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır çünkü ısı haritaları, veri görselleştirmenin çok ulaşılabilir bir biçimidir. Sadece URL'nizi araca ekleyin ve gerisini o halletsin.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek fırsatlardan haberdar olun, ücretsiz web tasarım kampanyalarını kaçırmayın.

facebook twitter İnstagram youtube linkedin Bulutpress Pinterest Sayfası