Seo Başarısının Sırrı Kaliteli İçerik ve Kullanıcı Arayüzü

kullanıcı deneyimi 7 temel unsur

Google, arama motoru sonuçlarından daha fazla dönüşüm almak isteyen işletmelerin yüksek kaliteli içerikler üretmelerini tavsiye ediyor. SEO başarısının sırrı nedir?

İçerik; bütün web siteleri için en önemli parçalardan biridir. Web sitenizdeki içeriklerin değerli, ilgi çekici ve yüksek kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Birçok insan kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimine eşit derecede önem vermeleri gerektiğini unutuyorlar. İçerik ve kullanıcı arayüzü birlikte yürüyen parçalardır, bu yüzden ikisinin de en iyi kalitede sunulması gerekiyor.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içeriği tanımlamak oldukça zordur çünkü fark etmesi çok kolay olsa da bunu açıklaması zorlayıcı olabilir.

Birçok insan, hatta profesyoneller bile, web içeriklerinin yüksek kaliteli olup olmadığını anlamakta zorlanırlar. Google bize içerik kalitesiyle ilgili oldukça temel bilgiler sundu:

arama motoru için içerik

 • Arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) geliştirmek için hile yapmayın.
 • Arama motorlarına değil, kullanıcıya odaklanın.
 • Kullanıcıları kandırmayın veya onlara yalan söylemeyin.
 • Sizi rakiplerinizden neyin ayırdığını düşünün.

Yüksek kaliteli içerikler hem işe yarar hem de bilgi verici olmalılar. Kullanıcılarınız sürekli farklı şeyler arıyor olacaklar -tabii bu web sitenizin ne ile ilgili olduğuna göre değişir-.

Örneğin bir restoran yönetiyorsanız, web siteniz net bir şekilde restoranınızın konumunu, hizmet saatlerini ve -bir seçenek olarak- online rezervasyon seçeneğini içermeli. Web sitenizde kullanıcılarınızın ihtiyaç duyabileceği bilgilerin bulunması gerekiyor.

Kaliteli içerik üretmeden önce kendinize sormanız gereken bir soru da: "Rakipleriniz kendi web sitelerinde ne yapıyorlar? Sunduğunuz bilgiler rakiplerinizinkilerden daha detaylı, daha ilgi çekici ve daha yararlı olmalı.

web tasarımlarında rekabet

İçerikleriniz çok daha değerli olmalı. Çünkü bu sizi benzer işletmelerden bir adım öne geçirecek ve size sadık müşteriler kazanmanıza yardım edecek.

Yüksek kaliteli içerikler güvenilir olmalı. Sunduğunuz her bilgi mantıklı olmak zorunda. Bilimsel makalelere atıfta bulunun, değerlendirmelere, referanslara veya orijinal araştırmalara yer verin. Eğer web sitenizdeki içerikler yanlış veya hatalı görünüyorsa, kullanıcılarınız size güvenmeyeceklerdir.

Google daha bağlayıcı olmak isteyen işletmelerin yüksek kaliteli içerikler üretmelerini tavsiye ediyor. Kullanıcılarınızla yorumlar ve sıradan güncellemeler aracılığıyla etkileşim kurun ve web sitenizdeki reklamların sayısını azaltmaya çalışın. Çünkü bu, ziyaretçilerinizin dikkatini dağıtabilir.

İyi Arayüz ve İyi Kullanıcı Deneyimi Nedir?

İyi bir kullanıcı arayüzü (UI) ve iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) her web sitesi için hayati önem taşır. Eğer anlaşılması zor bir web siteniz varsa büyük ihtimalle yüksek çıkış oranına sahip olursunuz ve sayısız potansiyel müşterinizi rakiplerinize gönderirsiniz. Tabii estetik olarak tatmin edici bir web siteniz olmazsa işletmeniz bundan zarar görecektir.

Uzmanlar kullanıcı deneyiminizin kalitesini 7 temel faktörle tanımlıyorlar: Faydalı, kullanışlı, bulunabilir, güvenilir, çekici, erişilebilir ve değerli.

 1. İnsanlar "kullanıcı deneyimi" terimini duyduğunda genellikle akıllarına ilk olarak bir şeyin faydalı olup olmadığı gelir. İster web sitenizi, ister bir ürününüzü düşünün; bunların bir şekilde faydalı şeyler olması gerekiyor.
 2. Kullanışlılık da kullanıcı deneyiminin başka bir temel parçası. Kullanışlılık terimi, kullanıcıların hedeflerine ne kadar kolay ulaşabildiği ile ilgilidir. Eğer kullanıcı bir işletme web sitesinde, o işletmenin ürünlerini arıyorsa, istenilen sayfayı kolaylıkla bulabiliyor olmalı. Bir web sitesi zayıf bir kullanışlılık sunsa bile hayatta kalabilir fakat bu kullanıcılarınıza zorluk çektirir ve bunun sonucu olarak işletmeniz de zorluk çeker.
 3. İyi bir kullanıcı deneyimi kullanışlılığa benzer ve bu durum "bulunabilirliği" içerir. Web siteniz mantıklı bir şekilde organize edilmeli ve her şey net olmalı. Eğer kullanıcı hedefine ulaşmak için birçok gereksiz ayrıntıyı atlamak zorunda kalıyorsa; kullanıcı deneyiminiz bundan zarar görür.
 4. Değerli kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü aynı zamanda güvenilir olmak zorundadır. Eğer kullanıcılarınız web sitenizde yalan söylediğinizi düşünürlerse, şirketinize olan güven de azalır.
 5. Web sitenizin çekici olması gerekir ve bunu estetik yoluyla yakalayabilirsiniz. Web sitenizin iyi organize edilmiş ve hoş görünümlü olduğunda emin olun. Eğer tasarımınızın renkleri rahatsız ediyorsa, sayfalarınız fazla kalabalıksa, metin tipleri farklıysa veya tasarımınızda doğal veya estetik olmayan elemanlar varsa kullanıcılar web sitenizde uzun süre kalmak istemeyecektir.
 6. Bazı insanlar web sitelerinin erişilebilirliğine gereken değeri vermiyorlar. Web projenizin farklı cihazlara uyumlu olması kullanıcı deneyiminiz için hayati önem taşıyor. Gün geçtikçe çok daha fazla insan internet erişimlerini tabletlerinden ve telefonlarından yapıyorlar. Yani web siteniz bütün cihazlardan rahatlıkla erişilebilir olmalı.
 7. Web sitenizin genel değeri kullanıcı deneyiminin en önemli parçasıdır. Eğer herkes gibi, her sayfada aynı bilgiyi tekrarlıyorsanız kullanıcılarınız web sitenizi taktir etmeyecektir.

esnek web tasarımları

Tabii ki bu 7 faktör kullanıcı deneyiminin tamamını kapsamıyor. Çünkü kullanıcı deneyimi sayısız bakış açısına sahiptir ve iyi/kötü kullanıcı deneyimi ayrımı durumdan duruma değişkenlik gösterebilir. Yine de web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için birkaç şey daha yapabilirsiniz:

 • Göze hoş gelen ve net bir anasayfa oluşturun.
 • Sayfalarınızın hızlı yüklendiğinden emin olun.
 • Eylem çağrılarını (call-to-actions) kullanın.
 • Arama çubuğu kullanın.
 • Bozuk linkleri düzeltin.
 • Gereksiz elemanlardan kurtulun.
 • Tasarımı basit tutun.

İçerik ve Kullanıcı Arayüzü Arasındaki İlişki

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzünde yüksek kaliteli içeriklerin önemli bir yeri vardır. Eğer içerik zayıf olursa kullanıcı deneyimi/kullanıcı arayüzü de bundan zarar görür.

Web sitesi tasarımınızda harika renkler, ilgi çekici elemanlar ve güçlü bir karakter olsa bile, eğer içeriğinizin kalitesi düşükse kullanıcı deneyiminiz yine de zayıf olacaktır.

İçerik kullanıcı deneyiminde büyük bir yer kaplar. İnsanların web sitenizde okuduğu metinler işletmeniz hakkındaki görüşlerini de şekillendirecektir.

Eğer ofansif veya sevimsiz metinleriniz varsa bu durum kullanıcılarınızın web sitenizi terk etmesine yetecektir.

Pozitif cümleler kullanmak kullanıcılarınızı, markanızı keşfetmeye yöneltir. Anasayfanızdaki metinler ve genel tasarım kullanıcılarınız üzerinde bıraktığınız ilk izlenimi şekillendirir. Kullanıcılarınız bu noktada web sitenizi terk edebilir veya müşteriniz olabilirler.

web tasarımlarında keyif verme

Diğer taraftan kullanıcı deneyimi içeriklerinizi de etkiler. Çünkü içeriklerinizin erişilebilirliği kullanıcı deneyimi ile ilgilidir. Web sitenize giriş yapmış her kullanıcı aradığı içeriği kolaylıkla bulabilmeli.

Eğer web sitenizde gezinmesi veya tasarımın anlaşılması zor ise, kullanıcılarınız asla aradıkları içerikleri bulamayabilir. Bu da kaliteli içeriklerinizi anlamsız kılar.

Kaliteli içerik yazmanın bir parçası da hedef kitlenizin hangi bilgilere ihtiyaç duyduğunu ve nelerin onlar için ilgi çekici olduğunu bilmektir.

Yeni Arama Motoru Optimizasyonu Geliştirmelerine Ayak Uydurun

Yeni SEO Fırsatlarını Takip Edin ve Teknolojiden Faydalanın

Kaliteli arama motoru optimizasyonu ve arama sıralamaları, her pazarlamacının, web uzmanının veya geliştiricinin kolaylıkla ulaşabileceği noktalara geldi.

Bazen arama motoru optimizasyonu (SEO) geliştirme yollarını araştırdığımızda, devamlı değişen tekniklere yetişmemiz mümkün değilmiş gibi geliyor. Web site sahipleri ve çevrimiçi pazarlamacılar olarak, birçok değişikliğe şahit olduğumuz için bu konuda hiçbirimiz yalnız değiliz.

Arama motoru optimizasyonuna başladığım zamanlarda, en yaygın pratikler; anahtar kelimeleri metinlere gizlemek, link ağları oluşturmak ve Google Sayfa Sıralamalarını şişirmek için, web sitemize yönlendirme yapan tonlarca link satın almaktı. O zamanlar bu arama motoru optimizasyonu teknikleri kısa süreli başarılar elde etmek için yeterliydi. Ne günlerdi...

Arama motoru optimizasyonu araştırmaları 2017'den sonra çok faklı noktalara ulaştı. Arama motorları ve algoritmaları çok daha ileri ve komplike hale geldi. Artık arama motoru optimizasyonunu mükemmelleştirmek, 10 yıldır olduğundan bambaşka beceri grupları gerektiriyor.

Bugün Arama Motoru Optimizasyonu O Kadar Vahim Bir Durumda mı?

Arama motoru optimizasyonu vahim olmaktan çok uzak bir noktada. Modern arama motoru optimizasyonu sınırsız fırsatlar sunuyor ve pazarlamacılar bu gelişmiş arama motoru optimizasyonunun büyüsünü yeni yeni deneyimleyebiliyorlar. Bugünün arama ortamı, web site sahipleri için çok heyecan verici.

Yıllar önce sıralamaları kontrol etmek için yapabileceklerimiz, temel metinlerle, basit anahtar kelimelerle ve birkaç basit numarayla sınırlıydı. Son yıllarda bol miktarda araç ve farklı geliştirme yolları elde ettik. Bunlar da web sitemizi, kullanıcılar ve arama motorları gibi temellere göre optimize edebilmemize olanak verdi.

Artık yapılandırılmış veriler ve bölgesel arama gibi tekniklerle siyah şapka arama motoru optimizasyonu (black-hat SEO) hilelerinden uzaklaştık.

Google'ın Geliştirmeleri Bol Miktarda Kavrayış Sunuyor

internet kullanıcıları

Google'ın son uyguladığı değişikliklere bakarsak, trendler ortaya çıkıyor. Güncellemelerini gördüğünüzde, kullanıcıların gözünden bakmayı denerseniz, arama motorları size çok daha az korkutucu gelecektir.

Deneyimlediğimiz Bazı Arama Motoru Optimizasyonu Değişiklikleri

 • Mobil ve esnek (responsive) web siteleri
 • SSL ve HTTPS temelli web siteleri. Neden SSL Kurmalıyız?
 • Sesli arama
 • Kullanıcı deneyimine daha çok odaklanma
 • Mobil öncelikli indeksleme

Modern arama motoru optimizasyonundaki bu değişikliklere bakıldığında, fazla değerli geliştirmeler gibi görünmüyor olabilir. Ancak incelendiğinde Google'ın çok önemli iki amacının olduğunu anlayabiliyoruz:

 1. Kullanıcıların var olan ve değişen davranışlarını anlamak ve bunlara adapte olmak
 2. Konum veya cihaz ayırt etmeden bütün kullanıcılara ulaşabilmek

Var olan internet kullanıcıları mobil kullanımının hakim olduğu deneyimlere geçerken, her gün yepyeni internet kullanıcıları ortaya çıkmaya başladı. Çoğu ülke daha yeni çevrimiçi oldu ve Google, kullanıcıların nüfus istatistiklerini henüz görmeye başladı.

İnternet erişimi olan bütün bu yeni kullanıcılardan sonra Google; mobil cihazların ve limitli veri planlarının olduğu bu dünya da, kullanıcıların deneyimlerinin kolaylaştırılabilmesi için adapte olmaya çalışıyor.

Esnek (responsive) web tasarım ve sesli arama özellikleri bu yeni kullanıcılara adapte olabilmek adına geliştirildi. Bütün bu uğraşlar, yeni kullanıcılar için mümkün olan en iyi deneyimi sunabilmek için.

Aramalarda Kazanma Fırsatı

arama motoru

Akıllı web uzmanları ve pazarlamacılar, Google'ın yaptığı bu değişikleri olabildiğince çabuk öğrenip adapte oluyorlar. Bu bilgilerini de, sıralamalarını ivmelendirmek ve arama motorlarının sonuç sayfalarını yönetmek için kullanıyorlar.

Uzmanlar sürekli "içerik kraldır" diyor. Evet içerik kraldır ama bu kural tek başına aramalarda sıralama kazanma yetisine sahip değil. İçerik yalnızca çok büyük bir yap-bozun ufak bir parçası.

Google, arama motoru optimizasyonu için daha bütüncül bir yaklaşım bekliyor. Bu yaklaşım da aramalar ve sonuçlardan, web sitenize gelen ziyaretçiler ve dönüşüm oranlarına kadar her şeyi kapsıyor.

Arama kuralları sürekli gelişiyor ancak asıl odak noktası olan, kullanıcı ve pozitif deneyimler hala aynı öneme sahip. Arama motorları bağımsız organik trafikler sağlıyor, ama bunu yalnızca tanıtımınız güçlü kaldığı sürece yapıyor. Gelir akışı ve para harcama için yapılan bu tanıtımlar için, odaklanmanız gereken nokta tabii ki kullanıcı deneyimi.

Modern arama motoru optimizasyonu, eylemleri denetim altına alan kompleks bir ağ. Başarılı bir arama motoru optimizasyonu için yapmanız gereken şey, yalnızca teknolojiyi kullanarak deneyimi optimize etmek. Küçük hileler ve düzenlemeler artık geride kaldı.

Modern Arama İçin Hazır Mısınız?

internetteki farklı kitleler

Arama motoru optimizasyonunun bu oyuna katıldığı ilk zamanlarda kaliteli bilgiler elde etmek çok zahmetliydi. Nereye gidileceğini, ne okuyacağını ve kime güveneceğini bilmek çok zordu. Neyse ki o günler geride kaldı ve internet, arama motoru optimizasyonu yolculuğumuza klavuzluk edecek mükemmel bilgilerle, değerli araçlarla ve detaylı kurslarla doldu.

Kaliteli arama motoru optimizasyonu ve arama sıralamaları, her pazarlamacının, web uzmanının veya geliştiricinin kolaylıkla ulaşabileceği noktalara geldi.

Arama motoru optimizasyonunda uzman olmanızın bir önemi yok. Önemli olan ne yapmak istediğiniz veya neyi yapmak istemediğiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek fırsatlardan haberdar olun, ücretsiz web tasarım kampanyalarını kaçırmayın.

facebook twitter İnstagram youtube linkedin Bulutpress Pinterest Sayfası