Nasıl Ux Tasarımcısı Olunur?

Tasarım yapmayı seviyorsanız, araştırma, hızlı tempolu bir ortamda diğer insanlarla çalışmak, ve başkalarının deneyimlerini dinlemek, UX tasarımında bir kariyer sizin için doğru olabilir. Bir UX tasarımcısı olarak, tasarımın kavramsal yönlerine odaklanır ve kullanıcılar için daha iyi deneyimler yaratırsınız.

UX tasarımcısı

İşte bir UX tasarımcısı olmak için izlenecek adımlar.

1. Araştırmanızı Yapın

Bu adım belirli gibi görünebilir, ancak bir kariyer yolunu takip etmek (veya sizinkini tamamen değiştirmek) büyük bir hamle. Bir UX tasarımcısı olmak istediğinizden emin olmak için bol miktarda araştırma yapın. Bunun gibi kılavuzlar, UX tasarımının neleri gerektirdiği hakkında size bir fikir vermenize yardımcı olacaktır.. Diğer UX tasarımcılarının iş günlerini nasıl geçirdiklerini daha iyi anlamak için “hayatın içi gün” makalelerini, podcast'lerini ve kitaplarını da arayabilirsiniz.

2. Bir Ux Tasarım Kursu Alın

Dünya çapında çok sayıda yüksek öğrenim kursu mevcuttur, ön koşul olarak tipik olarak dört yıllık bir lisans tasarım müfredatına ihtiyaç duysalar da.

Ancak, bazı programlar daha fazla esnekliğe izin verir, Kullanıcı Deneyimi Tasarımında çevrimiçi Açık Öğretim Fakültesi Yüksek Lisans Programı gibi. Profesyoneller için UX sertifika programları da vardır. Bunlar, sertifikanın alınmasından sonra taahhüt süresine ve uzmanlık düzeyine göre değişir.

3. Ux Tasarım Stajına Başvurun

Bir UX tasarım stajı birkaç nedenden dolayı değerlidir. İlk, UX tasarım stajları, eğitim ve gerçek yaşam deneyimi arasındaki boşluğu dolduruyor. Stajlar, öğrendiklerinizi sınıfta (veya çevrimiçi olarak) meslektaşlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan faydalı geri bildirimler alırken çalışmaya koymanıza olanak tanır.

İkincisi, UX tasarım stajları, gerçek bir şirket adına yapılan canlı bir tasarım çalışması portföyü oluşturmanıza olanak tanır. Demo çalışması beceri ve süreci göstermek için değerli olsa da, stajınız sırasında tamamladığınız çalışmanın etkisini ve sonuçlarını rapor edebilirsiniz.

Son olarak, UX tasarım stajları değerli mentor ilişkileri sunar. Tasarım danışmanları becerilerinizi geliştirmek için kritik öneme sahiptir, yapıcı eleştiri almak, ve ağınızı genişletmek - hayalinizdeki UX tasarım işine girmenize yardımcı olabilecek üç şey.

Bir UX tasarım stajı bulmak için, LinkedIn gibi sitelerle başlayın, Muse, Cam kapı, ve AngelList, Google"da arama yapmanın yanı sıra. Şirketleri kendileri de hedefleyebilirsiniz: Apple, Google, Microsoft, Reddit, Adobe, Amazon ve Salesforce, UX tasarım staj programları sunar.

4. Ux Tasarım Portföyünüzü Oluşturun

Hayalinizdeki UX işi için başvurmaya hazır olduğunuzda, göze çarpan bir özgeçmişe ve gösterişli bir portföye ihtiyacınız olacak. Çalışmanızı sergilemek için Dribble veya Behance gibi bir site kullanın, veya SquareSpace gibi bir araç kullanarak kendi web tasarımı oluşturun.

Portföy sitenizi oluştururken şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Görsel Olarak Çarpıcı Yapın

Sunum her şeydir. İşin kendi adına konuşmalı... göster söyleme! Renk seçiminiz, tipografi, ve düzen burada bir faktör oynuyor.

Hakkında Sayfası Ekle

İşe alma yöneticileri ve işe alım görevlileri sizi tanımak istiyor, tasarım hakkında nasıl düşünüyorsun, sana ne ilham veriyor, ve seni benzersiz kılan şey. Neden seni işe almalılar? Yeni potansiyel şirketinize ve ekibinize ne gibi bir değer katabilirsiniz??

Portföy Sitesi Boyunca Temizle Navigasyon Ve Linkler Var

Hayalinizdeki şirketteki işe alma yöneticisinin bir UX tasarımcısının portföy sitesinde gezinmekte zorlandığını hayal edebiliyor musunuz? Garip. Gezinme çubuğunuzda, herhangi bir karışıklığı önlemek için “portföy”, “hakkında,” “iletişim” ve “devam et” gibi seçenekleri ekleyin.

Kişisel Ux Sürecinizi Açıklayın

Gelecekteki işvereniniz nasıl düşündüğünüzü bilmek istiyor. İşe alma yöneticisinin kullanıcı deneyimi araştırmanıza izin veren bilgileri ekleyin, beyin fırtınası, tel çerçeveleme, tasarım, ve prototip oluşturma süreçleri.

Ağınızı Genişletmek için Ek Portföyler Oluşturun

Çalışmanızı tasarımcıların ve tasarımcıları zaman geçirmek için işe almak isteyenlerin bulunduğu sitelerde kullanılabilir hale getirmek için diğer araçları kullanın. Behance ve Dribble ilham arayan insanlar için harika portföy siteleridir, ağ oluşturma, ve yeni kariyer fırsatları.

Bu kariyer yoluyla ilgileniyorsanız, UX projeleri için başlamanıza ve portföyünüzü oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı fikirler topladık. Bir göz atalım.

Ux Tasarım Fikirleri

UX tasarımıyla ilgileniyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Tıpkı sizin gibi ilhama ihtiyaç duyan insanlar için bir fikir listesi hazırladık. Bu projeleri tamamlamak size sadece değerli bir deneyim sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda portföyünüze değerli eklemeler sağlayacaktır. Bu fikirlerden bazılarına ve bunlarla birlikte gelen gerçek hayat örneklerine bir göz atalım.

Favori Yerel Restoranınızın Dijital Menüsünü Yeniden Tasarlayın

Bir restoranın menüsünü yeniden tasarlamak, kullanıcı ihtiyaçlarını tahmin etmede harika bir egzersizdir. Doğru bilgi ve görüntü dengesini bulmak için, okuyucuların bilinçli kararlar vermek için neleri bilmesi ve görmesi gerektiğine karar vermeniz gerekir, ve onları neyin alt edecek. Kategorizasyon ile deney yapabilirsiniz, Açıklamalar, ve gıda maddelerinin derecelendirmeleri, ve dahası.

Ekmek Kızartma Makinesi Fırınınız İçin Daha İyi Bir Arayüz Çizin

Bu, mevcut bir ürünü analiz etme pratiği yapmanıza ve işlevsellik ve tasarım açısından nereye değer katabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.. En iyi yanı, bu projeyi mutfağınızdan çıkmadan tamamlayabilmenizin.!

Kişisel Sitenizin Ana Sayfasını Yeniden Tasarlayın

Herhangi bir web sitesinin ana sayfasını yeniden tasarlayabilirsiniz, ancak kendi kişisel sitenizi veya analitiklere erişiminiz olan bir siteyi kullanmak idealdir. Bu şekilde, kullanıcı araştırmalarını biriktirme ve analiz etme ve tasarım sürecinizi bilgilendirmek için bu bilgileri kullanma pratiği yapabilirsiniz..

BulutPress, 2022 yılında ana sayfasını yeniden tasarladığında, uzman UX Tasarımcısı muazzam miktarda veriyi analiz etti ve üç önemli eğilimi keşfetti: önemli sayıda kullanıcı ana sayfadan fiyatlandırma sayfasına, SSS sayfasına ve arama çubuğuna geçiyordu. Tüm bu eğilimler, ana sayfanın dönüşümlerini etkileyen kritik bilgilerden yoksun olduğu sonucunu destekledi. Bu yeniden tasarım hakkında daha fazla bilgiyi UXPin örnek olay incelemesinde okuyabilirsiniz..

Sizi Sinirlendiren Bir Uygulamada Bir Özelliği Yeniden Tasarlayın

Bu, mevcut bir uygulamada bazı işlevleri yeniden tasarlama pratiği yapmanıza yardımcı olabilir, sıfırdan başlamak yerine. Ürün tasarımcısı Kazım Öztürk için tam olarak bunu yaptı. Bu popüler yemek dağıtım uygulamasında restoran ve menü tarama deneyiminden bıkmış, Öztürk arayüzü yeniden tasarladı. İşte arayüzlerin öncesi ve sonrası görünümü.

Birinci Basamak Doktorunuza veya Uzmanınıza Kontrol Etmek İçin Bir Uygulama Tasarlayın

Herhangi bir sağlık uygulaması tasarlamak, kullanıcı deneyiminde harika bir egzersiz olacaktır. Özellikle check-in sürecine odaklanmak, kullanıcının ağrı noktalarını belirleme ve çözme pratiği yapmanıza yardımcı olacaktır..

Tasarlamak veya Yeniden Tasarlamak İstediğiniz Bir Uygulama İçin Kişiler Oluşturun

Personas oluşturmak, UX tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır. Varsayımsal bir uygulama için kişiler oluşturarak biraz deneyim kazanabilirsiniz., veya mevcut olan. Belki bir uygulamayı veya web sitesini seviyorsunuz, ancak işlevselliğin veya tasarımın daha iyi olabileceğini bilin. Bu durumda, o ürün için yeni kişiler tanımlayabilirsiniz. Ya da düşündüğünüz bir ürün için kişilikleri oluşturabilirsiniz.

Daorong Dişi, Örneğin, yüz yüze sosyal ağ etkinlikleri için bir mobil uygulamanın prototipini oluşturdu. Kilit kitlesini göstermek ve potansiyel paydaşların hedef sorunlarına sempati duymalarına yardımcı olmak için (yani. ağ oluşturma ne kadar garip ve zaman alıcı olabilir), iki kişilik inşa etti.

Yerel Eyalet veya Federal Seçim Ofisinde Seçmen Yolculuğunu Haritalayın

Bu, UX tasarımının daha büyük fenomenlere nasıl katkıda bulunabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir, düşük seçmen katılımı gibi, ve analitik ve eleştirel düşünme kaslarınızı esnetin. Kayıttan seçmenlerin ellerinde oy pusulası olduğu noktaya kadar olan yolu çizerek, düzenlemeleri ortaya çıkaracaksın, zaman kısıtlamaları, şeffaflık eksikliği, zayıf tasarım seçenekleri, ve diğer acı noktalar.

Whitney Quesenbery ve Dana Chisnell, The Center for Civic Design"ı tam olarak bu hedefi göz önünde bulundurarak kurdu.: insanların seçmen yolculuğundan nereye düştüğünü anlamak istediler, ve onları nasıl geri alabilirim. Aşağıda, Seçmen Niyetini Sağlamak için Saha Kılavuzlarından biri bulunmaktadır, yerel yetkililerin iyi tasarlanmış oy pusulaları oluşturmasına yardımcı olan.

Ux Design Daha İyi Büyümenize Yardımcı Olur

İster grafik tasarımcı olun, blog yazarı, geliştirici, veya tamamen farklı bir alanda biri, UX tasarımı sizin ve şirketinizin büyümesine yardımcı olabilir. Mutlu bir son kullanıcı başarının anahtarıdır, ve iyi hazırlanmış UX tasarımı olmadan, bunu başarmak imkansız olurdu.

Teknoloji hayatımızda daha da yayıldıkça, Başarılı UX tasarımı, bireyler, cihazları ve uygulamaları arasında sorunsuz geçişler yaratmaya devam edecek. UX tasarımı hiç bu kadar önemli olmamıştı, sahaya katılmayı ve kendi işiniz için faydaları göz önünde bulundurmayı heyecan verici bir zaman haline getirmek.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek fırsatlardan haberdar olun, ücretsiz web tasarım kampanyalarını kaçırmayın.

facebook twitter İnstagram youtube linkedin Bulutpress Pinterest Sayfası