Omni-channel Nedir? En İyi Çok Kanallı Deneyim Örnekleri

omnichannel çok kanallı yapı nedir

Teknoloji ne kadar çok gelişirse, günlük hayatımıza o kadar çok entegre olur. Çevrimiçi ve gerçek hayatta yaptıklarımız arasındaki çizgiler artık bulanıklaşmaya başladı. İnsanlar davranışlarını değiştirdikçe, pazarlamacılar, satış görevlileri, ve müşteri destek temsilcilerinin tepki vermesi gerekecek. Masaüstü deneyimi, mobil deneyim, tablet deneyimi ve Apple Watch deneyimi düşünmek yerine, müşterilerin istedikleri zaman kullanabilecekleri çok kanallı bir deneyim olan bütünsel bir yaklaşım izlememiz gerekecek. Bu yazıda, çok kanallı yapının ne anlama geldiğini ve kârlı pazarlama oluşturmak için çok kanallı deneyimleri nasıl kullanabileceğinizi gözden geçeceğiz.

Omnichannel

Omni-channel, ayrıca çok kanallı olarak çevrilebilir. Bir şirketin ürünlerine erişim sağladığı bir lider yetiştirme ve kullanıcı katılımı yaklaşımıdır, teklifler, ve tüm kanallardaki müşterilere veya potansiyel müşterilere destek hizmetleri sunan platformlar ve cihazların tümünü ele alır. Örneğin, yalnızca masaüstü web sitesinde destek sunmak yerine, bir şirket Facebook Messenger, canlı sohbet, e-posta ve telefon aracılığıyla destek sunabilir.

Pazarlama, satış ve hizmet stratejilerinizde çok kanallı bir yaklaşım benimsemenin birçok faydası vardır. Avantajları şunları içerir:

Daha Büyük Kitleye Erişim.

Çok kanallı bir perakende, pazarlama veya hizmet stratejisi uygulandığı yerde müşterilerinize ulaşacaksınız. Artık sizi bulmak için aramak zorunda değiller. Nerede olurlarsa olsunlar, ekibiniz veya ürünleriniz yalnızca bir tıklama, bir e-posta, doğrudan mesaj veya bir telefon uzağınızda.

Artan Kârlar.

Potansiyel müşterileriniz satın almaya hazır olduğunda, ürününüzü birden fazla platformda ve kanalda bulabilirlerse satın alma işlemini çok daha kolay yaparlar. Çok kanallı bir perakende deneyimi sunmak, sizden tekrar satın almalarını veya aboneliklerini yenilemelerini daha kolay hale getirerek yinelenen gelir elde etmelerini sağlar.

Arttırılmış Müşteri Memnuniyeti.

Müşterileriniz, müşteri hizmetleri ve satış ekiplerinize ulaşmak için çeşitli yöntemleri olduğunu düşünürlerse uzun vadede daha mutlu olacaklardır. Cihazlarından veya tercih ettikleri platformdan bağımsız olarak ürününüzü kolayca satın alabilirlerse harika olmaz mı? Müşteri memnuniyeti, müşteri karmaşasını azaltmanın ve ihtiyaçları için size geri dönmelerini sağlamanın anahtarıdır. Gördüğünüz gibi, müşterileriniz için çok kanallı bir deneyim oluşturmak, işletmenizin başarısı için kritik öneme sahiptir. Bahsedilen, çok kanallı deneyim nedir?

Omnichannel Deneyimi Nedir?

Omnichannel yani çok kanallı deneyim pazarlama, bir müşteri nasıl veya nerede ulaşırsa ulaşsın entegre ve uyumlu bir müşteri deneyimi oluşturmak için tüm kanallarda müşterilere hizmet vermek anlamına gelir. Deneyim, kullanmayı seçtikleri platform veya yönteme bakılmaksızın müşteriler için aynı olmalıdır.

Müşteri bir masaüstü veya mobil cihazdan çevrimiçi alışveriş yapabilir, telefonla, veya bir fiziksel mağazada deneyim eşit derecede sorunsuz olmalıdır.

Çok kanallı bir ortamda, kullanıcı mutlaka senkronize edilmeyen veya bağlı olmayan çeşitli iletişim seçeneklerine erişebilir. Bununla birlikte, çok kanallı bir deneyim sırasında, yalnızca birden fazla kanal değil, kanallar da bağlanır, böylece aralarında sorunsuz bir şekilde hareket edebilirsiniz.

 • Harika mobil pazarlamaya sahip olabilirsiniz, ilgi çekici sosyal medya kampanyaları, ve iyi tasarlanmış bir web sitesi. Ancak birlikte çalışmazlarsa, müşteriler için çok kanallı bir deneyim yaratmazlar.
 • Çok kanallı deneyimler tüm cihazları ve platformları hesaba katar. Çok kanallı bir strateji iki veya üç kanal içerebilir, çok kanallı bir deneyim tüm kanalları içerir, platformlar, ve cihazlar.

Çok kanallı deneyim, bugün çoğu işletmenin yatırım yaptığı bir alandır. Bir web tasarımları, Blog, Facebook, ve Twitter hesapları var. Müşterilerle etkileşim kurmak ve onlarla bağlantı kurmak için bu platformların her birini kullanırlar. Ancak, çoğu durumda, müşteri hala bu kanalların her birinde sorunsuz bir deneyim ve tutarlı mesajlaşmadan yoksundur.

Çok kanallı bir deneyim, bir müşterinin şirketle etkileşim kurmak için kullanacağı her platform ve cihazı hesaba katar ve aynı zamanda tüm platformlarda eşit derecede verimli ve olumlu bir deneyim yaratır. Çok kanallı bir deneyim oluşturmak özellikle perakendede önemlidir.

Çok kanallı bir perakende stratejiniz olup olmadığı, ne kadar satacağınızı belirler.

Çok Kanallı Pazarlama

Çok kanallı pazarlama, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini tüm kanallarda tanıttığı bir yöntemdir, cihazlar, ve birleşik mesajlaşma kullanan platformlar, uyumlu görseller, ve tutarlı teminat. Çok kanallı pazarlama, ilgili ve marka dışı bir teklifle müşterilere bulundukları yerde ulaşmanızı sağlar. Pazarlama ekipleri, her iletişim kanalının güçlü yönlerini birleştirerek daha etkili bir marka mesajı sunmak için çok kanallı pazarlamayı kullanabilir. Ayrıca hedef alıcılara doğru zamanda ulaşabilir, onları potansiyel müşteriye dönüştürme şansını artırmak sizin elinizdedir.

Çok kanallı pazarlama, şirketin pazarlama mesajlarının tutarlılığını optimize etmek için müşterilerin bakış açılarını ve ilgi alanlarını kullanır. Örneğin, Instagram ve Facebook"ta, yalnızca belirli bir ilgi alanına sahip kullanıcıları hedefleyebilir ve özellikle onlara hitap eden teminat oluşturabilirsiniz. Çok kanallı pazarlama geçici hevesle yapılmamalıdır. Markalar, potansiyel alıcılarına doğru zamanda içerik sunduklarından emin olmak için organize bir çok kanallı pazarlama stratejisi oluşturmalıdır. Şirketinize çok kanallı bir deneyim uygulamaya nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Daha çok kanallı deneyimler yaratmak için halihazırda hamleler yapan bazı ilham verici markaları bile vurgulayacağız.

Çok Kanallı Pazarlama Kampanyası Nasıl İnşa Edilir?

Çok kanallı bir pazarlama stratejisi tutarlı mesajlaşma içerir, görseller, ve tüm kanallarda konumlandırma ifadeleri, platformlar, ve cihazlar. Markanızın platformdan platforma aynı şekilde sunulmasını sağlayarak müşteriler için kusursuz bir marka deneyimi yaratır.

Çok kanallı pazarlama kampanyalarının satış ve servis departmanlarınızı da olumlu yönde etkilediğini unutmayın. Neden? Müşterilere, bulundukları tüm kanallarda ve platformlarda olduğunuzu göstererek, alışveriş ve müşteri hizmetleri deneyimleri için benzer bir deneyim beklediklerini bilecekler.

1. Web Siteniz ve Sosyal Medya Kanallarınızın Temelleri ile Başlayın.

Çok kanallı bir deneyim oluşturmak yavaş bir süreçtir. Aynı anda her yerde olmanıza gerek yok. Web sitenizle ve sosyal medya kanallarınızla başlayın ve diğer platformlara geçmeden önce bunları uygun şekilde düzenleyin. Tutarlı bir şekilde gönderi paylaştığınızdan ve bu kanallar aracılığıyla size ulaşan kullanıcılarla etkileşim kurduğunuzdan emin olun. Instagram'daki kullanıcılarla sürekli olarak etkileşim kuruyorsanız ancak Facebook'ta yanıt vermiyorsanız, fark ederler. Birine odaklanmak ve diğerini ihmal etmek, markanızın tutarsız ve profesyonelce görünmemesini sağlayacaktır.

Paylaşılan bir gelen kutusu bunun için yararlı olabilir; Sosyal mesajlarınızı koymak, e-postalar, ve sohbet konuları tek bir yerde. Bazı sosyal yönetim araçları, Pazarlama Merkezindeki gibi, sosyal kampanyalarınızı CRMinize bile bağlar, böylece ziyaretleri ve potansiyel müşterileri takip edebilirsiniz.

2. Gerekirse Bir Uygulama Oluşturun.

Sektörünüze ve ürününüze bağlı olarak, bu adımı atmanız gerekmeyebilir. Ancak tüketici ürünleri satıyorsanız veya bir SaaS aracı sunuyorsanız - veya başka bir şekilde bir uygulama sunmaktan yararlanabiliyorsanız - bir uygulama oluşturmayı düşünün. Küçük bir şirketseniz, bir uygulama oluşturmak için serbest çalışan bir geliştirici kiralayabilirsiniz. Bir uygulama sunmak ve her işlevi düşünmek için meşru bir nedeniniz olduğundan emin olun. Bir uygulamayı nasıl oluşturacağınızı ve bunu başarılı bir şekilde yapmak için atmanız gereken adımları öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

3. Müşteri için her adımda çözmeye çalışın.

Çok kanallı stratejinize yeni bir kanal eklediğinizde, bunu her adımda müşteri için çözmek için yapın. Sadece şirketinizin daha fazla görünürlük elde etmek veya daha fazla satış yapmanız için değil - bunlar çok kanallı bir strateji oluşturmanın kesinlikle somut faydaları olsa da. Ancak aynı zamanda müşterinizin kolay ve sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlamakla da ilgilidir. Müşterileriniz için çözme amacı, her kanaldaki mesajlaşmanızı ve bu kanallardaki kullanıcılarla etkileşim kurma şeklinizi bildirmelidir.

4. Kanallarda Aynı Mesajlaşmayı Kullanın, Ancak Standart İçeriği Kullanmaya Dikkat Edin.

Tutarlı bir deneyim oluşturmak için kanallar arasında aynı mesajlaşmayı kullanın. Örneğin, çeşitli sosyal medya platformlarında bir reklam yayınlıyorsanız, bu reklamın aynı mesajlaşmaya sahip olmasını istersiniz. İfadeleri biraz değiştirebilirsiniz, genel mesajlaşma aynı olduğu sürece. Standart içeriğin aşırı kullanılmasına dikkat edin, ancak. Arama motorları ve sosyal medya platformları tarafından cezalandırılmaya yol açabilecek yinelenen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.. Her şeyi sola ve sağa kopyalayıp yapıştırmayın. Her zaman aynı cümleleri kullanmak yerine, tutarsız görünmeden karıştırmanıza olanak tanıyan tutarlı bir marka sesi oluşturun.

5. Müşterilere bir cihaz ve Cta verin.

Müşterilerle belirli kanallarda her etkileşim kurduğunuzda - ister reklamda olsun, organik bir gönderi, özel bir mesaj, bir telefon görüşmesi, veya bir e-posta - bir CTA ile etkileşimi sonlandırmalısınız. Örneğin, bir sosyal reklam bir mobil web sitesine yönlendirmelidir, sitenizin masaüstü sürümü değil. Otomatik uygulama indirmeyi tetikleyen bir bağlantıyla değil, bir toplantı planlamak için e-postanızı bir bağlantıyla bitirmelisiniz (müşteriniz e-postalarını kontrol etmek için mobil cihaz kullanmıyor olabilir).

CTA terimi, ingilizce Call To Action olup "eylem çağrısı" şeklinde çevrilebilir. “hemen satın al”, “hemen dene”, “fırsatları kaçırma” gibi kelime öbekleri, pazarlama dünyasında CTA olarak anılır.

CTA'nın müşteriyi atmadığından ve yalnızca sağladığınız sorunsuz deneyimi genişlettiğinden emin olun. Profesyonel İpucu: Ücretsiz CMS'leri kullanıyorsanız, farklı CTA düğmelerini, açılır pencereleri ve yapışkan CTA'ları deneyebilirsiniz. A/B test varyasyonlarını da yapabilirsiniz, böylece etkili bir çok kanallı deneyim oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz. Biraz ilhama ihtiyacınız varsa, fantastik çok kanallı kullanıcı deneyimleri uygulamış birçok şirket bulabilirsiniz. Aşağıda onlara bir göz atalım.

Çok Kanallı Pazarlama Örnekleri

Çok kanallı müşteri deneyiminin teorisini ve pratiğini tartışmak bir şeydir. Ancak, bunu stratejilerinde zaten uygulayan parlak şirketleri görmek tamamen başka bir şey. İşte en çok hayran olduğum birkaçı:

1. Disney

Disney, çok kanallı deneyimi doğru anlıyor, en küçük ayrıntılara kadar. Eğlence devinin güzelliğindeki ilk deneyiminizle başlar., mobil duyarlı web sitesi. Gezi planlama web sitesi bile mobil cihazlarda iyi çalışıyor - bu tek başına çok sık görmediğiniz bir şey. Seyahat rezervasyonu yaptıktan sonra, Yemek yiyeceğiniz yerden Fast Pass'inizi güvence altına almaya kadar tüm seyahatinizi planlamak için Disney Deneyimim aracını kullanabilirsiniz. Parkta, görmek istediğiniz turistik yerleri bulmak için mobil uygulamanızı kullanabilirsiniz, ve her biri için tahmini bekleme süresini görüntüleyin.

Magic Band programının yayınlanmasıyla, eğlence şirketi bunu bir adım daha ileri götürüyor. Bu araç bir otel odası anahtarı görevi görür, Disney karakterleriyle çektiğiniz herhangi bir fotoğraf için fotoğraf depolama cihazı, ve bir yemek sipariş aracı. Artı, tatilinizi devam ettirmek için Fast Pass entegrasyonuna bile sahiptir.

 • Disney, müşteriler için çok sayıda farklı özellik ve araç sağlayarak gerçekten çok kanallı bir deneyim yaratır

2. Virgin Atlantik

Robert Fransgaard, Virgin Atlantic'in çok kanallı müşteri hizmetleri deneyimiyle ilgili inanılmaz deneyiminin bir hesabını paylaştı. Anekdotunda, kişiselleştirilmiş deneyiminin hikayesini Dan adlı bir temsilci ile paylaşıyor, DSÖ, Robert'ın kaçırılmış bir mühendis randevusundan duyduğu hayal kırıklığının farkında olmadan alıcısı olduktan sonra, Robert'ı gelecekteki herhangi bir sorun olması durumunda doğrudan kendisine ulaşmaya teşvik etti.

Dan müşteri hizmetlerini aramayı söylemedi, veya dikkat çekmek için başka bir tweet göndermek için. Yerine, Dan, Robert"a kişiselleştirilmiş bir hizmet deneyimi sunmak için şirketin farklı pazarlama kanallarına ulaştı. Bunun gibi kişisel bir dokunuşun neler yapabileceği şaşırtıcı, özellikle şirketle kötü bir deneyimi olan müşterileri teselli etmek söz konusu olduğunda. Virgin, çok kanallı pazarlamanın birçok alanında öncülük ediyor, ancak bu hesap, tüm kanallar ve çalışanlar sorunsuz bir şekilde birlikte çalıştığında olabilecek şeylerin türlerini en iyi şekilde tanımlıyor gibi görünüyor.

 • Pazarlama için çok kanallı bir deneyim yaratmak bir şeydir, ancak her kanal üzerinden müşteri hizmeti sağlamak bir adım daha ileri gidiyor.

3. Bank of America

Bank of America, çok kanallı gelişimini ciddiye alıyor. Sektörlerinin en büyük markalarından biri olarak, dinamik bir deneyim için standardı belirliyorlar, bu da - bugün itibariyle - çek yatırmadan randevu planlamasına kadar her şeyin şirketin mobil ve masaüstü uygulamaları tarafından ele alınmasına izin veriyor. Elbette, Bank of America"nın hala gidecek bir yolu var. Henüz, kullanıcılar telefonlarından kredi başvurusunda bulunamaz veya diğer daha karmaşık bankacılık ihtiyaçlarını karşılayamaz. Ancak diğer faaliyetler, aylık faturalarınızı ödemek veya çek yatırmak gibi, bu düzeyde güçlük gerektirmemelidir - ve şirketin çok kanallı deneyime olan bağlılığı,.

 • Müşterilerin birden fazla kanaldan görevleri tamamlamasına izin vermek, en üst düzeyde kolaylık sağlar.

4. Oasis

Oasis bir İngiltere şirketidir. e-ticaret sitesini birleştiren moda perakendecisi, mobil uygulama, ve klasik mağazaları basit bir alışveriş deneyimine dönüştürür. Mağazalarından birine girerseniz, iPad'lerle donatılmış satış ortakları bulacaksınız, doğru, ve güncel ürün bilgileri ile birlikte. İPad ayrıca yazarkasa görevi görür, iş ortaklarının sizi mağazanın herhangi bir yerinden bulmasını kolaylaştırır. Bir şey stokta yok gibi görünüyorsa, personel, öğenin doğrudan evinize gönderilmesi için anında çevrimiçi sipariş verebilir.

 • Oasis uygulaması, müşteri hizmetleri için ekstra yol kat etmek için tüm mağaza içi ve çevrimiçi alışveriş deneyimlerini tamamlar.

5. Starbucks

Starbucks ödül uygulamasına hızlı bir bakış, neden birçok kişinin bunu en iyi çok kanallı deneyimlerden biri olarak gördüğünü ortaya çıkaracaktır. İlk olarak, bir satın alma işlemi yaptığınızda kullanabileceğiniz ücretsiz bir ödül kartı alırsınız. Ancak geleneksel müşteri sadakat programlarının aksine, Starbucks, İnternet sitesi, mağazada, veya uygulamada kartınızı telefonla kontrol etmeyi ve yeniden yüklemenizi mümkün kıldı. Kartta veya profilinizde herhangi bir değişiklik gerçek zamanlı olarak tüm kanallarda güncellenir.

 • Müşterinin mobil deneyimi her zamankinden daha önemli, bu yüzden harika bir uygulamaya sahip olmak çok büyük avantaj sağlıyor.

6. Chipotle

Çevrimiçi sistemi ve mobil sipariş uygulaması, nerede olursanız olun sipariş vermenizi sağlar. Hareket halindeyken ve sipariş vermenin hızlı bir yoluna mı ihtiyacınız var? Bir hesaba kaydolmak, hızlı ve sorunsuz bir deneyim için favori siparişlerinizi kaydetmenize olanak tanır. Ofisteki herkesten gelen talepleri almak ister misiniz? Tüm ekip için çevrimiçi sipariş verin ve vardığınızda hazır bulundurun. Omni-channel ile, her şey müşterinin hayatını olabildiğince kolaylaştırmakla ilgilidir. Ve hareket halindeyken sipariş erişimi sağlayan gezinmesi kolay araçlarıyla, Chipotle bunu sunmada harika bir iş çıkarıyor.

 • Rahat yemek söz konusu olduğunda rahatlık ve hız son derece önemlidir, bu yüzden bu deneyim müşteriler için harika.

7. Timberland

Timberland, sahaya yakın iletişim teknolojisini kullanarak klasik lokasyonlarında bağlantılı bir müşteri deneyimi yaratır. Yakın alan iletişim teknolojisi, Apple Pay ve Android Pay gibi veri aktarım araçlarından sorumlu bir yazılımdır. Bu teknoloji, kullanıcıların mobil cihazlarını iki cihaz arasında kablosuz olarak bilgi aktaran özel bir çipe dokunmalarına olanak tanır.

E-ticaret için kullanmak yerine, Timberland, alışveriş yapanlara konum boyunca ürünlere ve tabelalara bastırılabilen bir tablet vererek mağazalarında bu teknolojiyi kullanır. Tablet çipe bastırıldığında, o ürün veya teklifle ilgili bilgiler tablette görüntülenir. Müşterilerin daha fazla bilgi için mağaza memurlarını araması gerekmez ve her ürün için sunulan fırsatları kolayca görebilir. Alışveriş yapanlar farklı öğeleri aramaya devam ettikçe, tabletteki kişiselleştirme yazılımı, alışveriş geçmişlerine göre kullanıcı için ürün önerileri yapmaya başlar.

8. Orvis

Orvis, çok kanallı stratejisiyle ödüller kazanan bir spor malzemeleri perakendecisidir. Orvis hedef kitlesini anlar ve onlarla iletişim kurmanın en etkili yollarını bilir. Orvis, hedef kitlesinin öncelikle yaşı olan varlıklı müşterilerden oluştuğunu keşfetmek için birinci taraf verilerini kullandı. Şirket, bu demografinin henüz dijital teknolojiyi tam olarak benimsemediğini anladı ve modern e-ticaret araçlarını kullanmaya gerçek bir ilgi gösterdiler.

Bu yüzden yardım etmek için, Orvis çalışanlarına CRM ve e-ticaret araçlarının önceden yüklenmiş tabletlerini verdi. Bu araçlar, mağazaya stokta olmayan ürünleri sipariş edebilir ve hem çevrimiçi hem de mağaza içi satın alımlar için müşterilerden ücret alabilir. Müşterilerin bir ürünle ilgili yardıma ihtiyacı varsa, bir temsilci bulabilir ve bir teklif hakkında daha fazla bilgi edinmek için tabletlerini kullanabilirler. Bu sadece müşteri deneyimini iyileştirmekle kalmıyor, Orvis'in pazarlama ekibi müşterilerden topladıkları bilgilerden de yararlanıyor. Tabletteki CRM araçları, çalışanların bir mağazaya girdiklerinde sadık müşterileri tanıyabilmeleri için müşteri bilgilerini kaydeder. Çalışanlar alışveriş alışkanlıklarını ve satın alma geçmişlerini kaydeder, daha etkili bir teklif sunmak isteyen pazarlama ekiplerine daha fazla bilgi verir.

 • Müşterilere aynı anda harika bir deneyim ve bir pazarlama ekibine temel veriler sunabilmek iki kat daha faydalıdır.

9. VIP.com

VIP.com, Çin'de faaliyet gösteren lider bir e-ticaret pazarıdır. Şirket, platformunda mal satan perakendecilerden ücret alan bir B2B web sitesidir. VIP.com, perakendecilerin potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasına nasıl yardımcı olması konusunda çok kanallı bir deneyim sunar. Perakendeciler VIP.com'da yeni ürünler yayınladığında, sitenin coğrafi konum araçları perakendeci alanında bulunan müşterilere push bildirimleri gönderir. Bu potansiyel müşteriler daha sonra mağazayı doğrudan ziyaret edebilir veya VIP.com'un siparişi onlar için teslim etmesini sağlayabilir.

Coğrafi konum verileri, çok kanallı bir deneyim sunmak isteyen şirketler için oldukça değerli olabilir. Müşteriler bir ürün veya uygulamayı kullanmak için kaydolduğunda, uygulama kullanıcının konumuna erişmek için izin ister. VIP.com gibi şirketler, potansiyel müşterilerle zamanında ve alakalı teklifler sunarak bu bilgilerden yararlanır.

 • Coğrafi konum verileri, müşterilere hitap etmek için benzersiz ve özel bir yol sağlar.

Çok Kanallı Pazarlama Platformları

Doğru platform olmadan, çok kanallı pazarlama kolayca yetersiz kalabilir. Kaynaklarınızı her platforma yaymak, işletmeniz için gerçekten faydalı olması için verimli bir şekilde yapılmalıdır. Çok kanallı pazarlama için oluşturulan platformlar, işletmenizin kanallar arasında sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aşağıdaki bu üçü tam olarak bunun için tasarlandı.

1. Integral Crm

Integral'ın sunduğu eksiksiz CRM platformu, hepsi bir arada pazarlama otomasyon aracıdır. İş ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde işlevsel ve esnektir. Odak noktanız satışları artırmak, potansiyel müşterileri artırmak, müşteri hizmetlerini iyileştirmek veya bir web sitesi oluşturmak olsun, Integral CRM her platformda her şeyi yapabilir. Integral platformu beş merkezden oluşur: Pazarlama Merkezi, Hizmet Merkezi, CMS Merkezi, Satış Merkezi ve Operasyon Merkezi. Her merkez, işinizi büyütmenize yardımcı olacak güçlü özelliklerle doludur.

“Merkezler”, potansiyel müşterileri çekmek ve işletmenize dönüştürmek için tam huni sürecini basitleştirir ve sorunsuz bir şekilde birlikte çalışırlar.

2. Shopify

Bu platform sağlam bir e-ticaret ürünü olmasına rağmen, Shopify çok kanallı bir pazarlama aracı olarak harika bir iş çıkarır. Shopify, ürün satmanın yanı sıra güçlü e-posta ve sosyal medya reklam kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca müşteri edinme hunisinin her aşamasında katılımı da kapsar. Sonuç olarak, bu araç işletmelerin kitleleri için kişiselleştirilmiş deneyimler geliştirmelerine yardımcı olur. Daha fazla gelir elde etmek için satışlarını optimize edin, ve yürüttükleri pazarlama kampanyalarının etkisini ölçün.

 • Shopify, e-posta ve ücretli reklamlar gibi kanıtlanmış pazarlama kanallarını kullanarak satış oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır, böylece işletmeniz uzun vadeli gelir artışını yönetecek donanıma sahip olur.

3. Activecampaign

Bu platform, işletmeniz ve hedef kitleniz için harika deneyimler yaratmak için çeşitli otomasyon, pazarlama ve CRM araçlarını birleştirir. Özellikler, potansiyel müşterilerle etkileşimleriniz tarafından tanımlanan dört hedefe ayrılmıştır: Erişim, Besleme, Dönüştürme, sonra Büyütme. Bu platform aynı zamanda sadece müşteri desteği sunmakla kalmaz, aynı zamanda ücretsiz çevrimiçi eğitim sunar, böylece onu en üst düzeyde kullanma konusunda uzman olabilirsiniz.

 • Bu platform “istiflenebilir, "Farklı araçları karıştırıp eşleştirebileceğiniz anlamına gelir, uygulamalar, ve işletmenizin tam olarak ihtiyaç duyduğu şeye dönüştürmek için kanalları.

Çok Kanallı Perakende

Çok kanallı perakende satış, erişimi artırmak, gecikmeyi azaltmak ve satışları artırmak için ürün ve hizmetlerinizi tüm kanallarda ve platformlarda satışa sunma yöntemini ifade eder. Çok kanallı bir perakende deneyimi, klasik mağazaları, uygulama tabanlı seçenekler, ve çevrimiçi platformları içerecektir.

Çok kanallı perakende satış ağırlıklı olarak giyim, tüketim malları, yiyecek ve içecek ve diğerleri gibi perakende tabanlı işletmeler arası (B2C) endüstrileri için geçerlidir. İşletmeler arası (B2B) şirketler, potansiyel müşterilerin demolar talep etmesine, teklif istemesine veya çeşitli kanallar ve platformlarda istişareler planlamasına izin vererek çok kanallı bir perakende ortamını simüle edebilir. Örnek vermek gerekirse, potansiyel müşterilerin ürününüzü telefonlarında gezmelerine olanak tanıyan bir uygulama oluşturabilirsiniz, Facebook profilinize bir “Danışma İste” düğmesi ekleyebilirsiniz, ve hızlı fiyat teklifi sağlamak için Facebook Messenger'ı kullanabilirsiniz.

Ödeme bağlantıları, perakende deneyiminizi bağlamanın başka bir yoludur. Ödeme araçları, ödeme bağlantılarını e-postalara yerleştirmenize izin verir, tırnak işareti, faturalar, Metin mesajları, hatta sohbet pencereleri. İster B2B ister B2C ortamında olsun, çok kanallı perakende satış, çok kanallı bir pazarlama stratejisiyle eşleştirildiğinde en güçlüdür.

Çok Kanallı Bir Deneyim Yaratmak Gelecekteki Başarının Anahtarıdır

Her şirket kendine özgü çok kanallı deneyim altyapısını geliştirmelidir ve bu güçlü stratejiyi geliştirmek için şirketinizdeki çeşitli departmanlarla yakın çalışmanız gerekir. Programınızı oluştururken aşağıdaki paydaşlara bakın:

 • Ürün
 • Pazarlama
 • Satışlar
 • Müşteri Desteği
 • Müşteri Başarısı

Herkes çok kanallı girişiminizin amaçlarını ve hedeflerini anladığında, bu modele geçişinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Bu departmanları erkenden dahil etmek, işleri yapmanın çok kanallı bir yoluna geçmeye çalışırken işinizi kolaylaştıracaktır - başlangıçta insanları heyecanlandırdığınızda daha az baş ağrısı olur. Nihayetinde, stratejiniz tutarlı bir yapı oluşturmak için birden çok platformda uyumlu deneyim sunan stratejik bir plandan oluşmalıdır. Çünkü bu hala nispeten yeni ortaya çıkan bir kavram, küçük başlamak ve genişletmek için hala zaman var.

Kesinlikle, çok kanallı kullanıcı deneyimlerinin hala gidecek uzun bir yolu var, ve yukarıda açıklanan bazı entegrasyonların ölçeği, tüm çabayı daha küçük şirketler için ulaşılamaz hissettirebilir. Ama omni-kanalın her büyüklükteki markanın erişebileceği bir dünyadan o kadar uzak olduğumuzu sanmıyorum. Teknoloji son on yılda uzun bir yol kat etti ve hiç şüphe yok ki gelecekteki değişiklikler, en küçük şirketlerin bile müşterilerle nerede olurlarsa olsunlar, ne yapıyorlar, veya hangi cihazı kullanıyor iseler doğrudan etkileşim kurmasını mümkün kılacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek fırsatlardan haberdar olun, ücretsiz web tasarım kampanyalarını kaçırmayın.

facebook twitter İnstagram youtube linkedin Bulutpress Pinterest Sayfası